Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v lednu třetí měsíc v řadě zlepšily. Index PMI stoupl z prosincových 55,6 bodu na lednových 56,9 bodu. Aktuální hodnota představuje největší zlepšení provozních podmínek v průmyslu od loňského července, uvedla v pondělí společnost Markit Economics.
Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.
"Rok 2016 začal pro české výrobce pozitivně; průmysl vzrostl nejvíce za šest měsíců. Podle předběžných výsledků indexu z eurozóny zveřejněných 22. ledna rychlejší růst v lednu navíc kontrastoval se zpomalujícím růstem průmyslu v eurozóně," uvedl vedoucí ekonom u společnosti Markit Trevor Balchin.
Dobrá nálada v českém průmyslu podle analytičky Raiffeisenbank Daniely Milučké přetrvává i navzdory prudkým turbulencím na světových finančních trzích. "V porovnání s Polskem či Maďarskem byl český PMI index v lednu opět premiantem," uvedla.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Za celkovým zlepšením obchodních podmínek bylo v lednu zrychlení růstu nových zakázek na šestiměsíční maximum. Nové exportní zakázky navíc vzrostly nejrychleji za rok. Zpracovatelská výroba také stoupla nejrychleji za šest měsíců. Lednová data rovněž ukázala na prudké snížení výrobních cen vstupů, které firmy připisovaly klesajícím cenám ropy a kovů. Tempo poklesu bylo přitom nejprudší od července 2009.
"Zpracovatelskému průmyslu svědčí nejen příznivý stav české ekonomiky, ale též uspokojivý stav na klíčových zahraničních odběratelských trzích. Zpomalení čínské ekonomiky se zatím na stavu tuzemské průmyslové výroby neprojevuje, a to ani zprostředkovaně," uvedl hlavní ekonom Roklenu Lukáš Kovanda.
Růst zpracovatelského sektoru eurozóny začátkem roku zpomalil
Růst aktivity zpracovatelského průmyslu v euorozóně začátkem nového roku klesl. Příliv nových zakázek nevykázal žádný výraznější růst, ačkoli firmy zintenzivnily snižování cen. Vyplývá to podle agentury Reuters z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky v pondělí zveřejnila společnost Markit.
Index aktivity zpracovatelského sektoru se v lednu snížil na 52,3 bodu z prosincových 53,2 bodu. Udržel se však nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Dílčí index sledující ceny výrobců klesl o 1,5 bodu na 48,3 bodu, tedy na nejnižší úroveň za poslední rok.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist