Poslanci z hospodářského výboru odmítají takové nastavení nové tarifní soustavy u cen elektřiny, které by při zachování nynějších technických parametrů připojení k síti zvýšily náklady domácností. Vyplývá to z usnesení, které ve čtvrtek schválili.

K problematice se ve čtvrtek vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na svém twitterovém účtu uvedl, že chce vědět, jak nové tarify sociálně a ekonomicky ovlivní domácnosti. Požádal proto ministerstvo průmyslu o analýzu. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková ve čtvrtek poslance ujišťovala, že nedopustí, aby nové tarify odběratele poškodily.

V dopise žádá premiér ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), aby v případě, že by analýza ukázala, že změna tarifů bude mít dopad na spotřebitele, navrhl spolu s ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD) opatření ke zmírnění těchto dopadů. Ministerstvo průmyslu v reakci uvedlo, že na analýze pracuje.

Navrhované změny tarifního systému se podle regulačního úřadu týkají výhradně tzv. regulovaných cen, které právě ERÚ každoročně stanovuje. Zahrnují například platby za přenos a distribuci. Na tzv. silovou složku ceny, kterou stanovují jednotliví dodavatelé, nemá mít změna žádný vliv. Nový tarifní systém má mj. motivovat lidi, aby šetřili s velikostí svých jističů. Právě jističe mají totiž hlavní vliv na náklady za distribuci.

Panují však obavy, že nové tarify, které by mohly platit od příštího roku, dopadnou například na chataře nebo chalupáře, kteří mají nízkou spotřebu, ale současně mají jistič s vyšší kapacitou. "Návrh nové tarifní struktury nepodepíši, pokud by měl poškodit spotřebitele," řekla dnes Vitásková před poslanci. Dále uvedla, že pomocí metody chytrého měření jde zajistit, že při určité spotřebě bude zákazník platit víc, ale jinak zůstane v nízkém tarifu.

Podle Mládka je nezbytné návrh struktury tarifů přepracovat tak, aby byla sociálně průchozí. Uvedl, že to je v plné kompetenci ERÚ. "Ministerstvo průmyslu v tomto případě ‚sedí na zadním sedadle’," uvedl. Regulátor má podle jeho názoru dost času na to, aby připravil nový návrh. "Chudí nesmí dotovat bohaté," dodal Mládek.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Poslanci nakonec odhlasovali usnesení, které navrhl Jeroným Tejc (ČSSD). Podle Tejce představuje změna návod k tomu, že šetřit elektřinou není třeba. Poznamenal také, že když chce zákazník zvýšit kapacitu jističe, zaplatí nemálo peněz, ale když ji sníží, nikdo mu to nevrátí.

Současné tarify elektřiny už podle Vitáskové nevyhovují. Poukázala například na to, že za posledních deset let vyrostlo v Česku přes 30 000 nových zdrojů energie. Úřad proto na svých webových stránkách spustil sekci, kde si lidé mohou dopad změny spočítat a mohou také úřadu napsat své připomínky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist