Světové ceny ropy mohou na svých současných nízkých hodnotách zůstat následujících deset let. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg to uvedl Ian Taylor, šéf společnosti Vitol, která je největším světovým obchodníkem s ropou. Důvodem nízkých cen bude především ekonomické zpomalení v Číně a rovněž americká břidlicová těžba, která bude bránit dlouhodobému růstu cen. Trh se pak převážně, alespoň podle spekulací na cenu, kloní k tomu, že ceny ropy porostou. 

"Je těžké si představit nějaký dramatický nárůst cen," řekl Taylor s tím, že ceny ropy se budou v příští dekádě pohybovat okolo hodnoty 50 dolarů za barel. "Představuji si pásmo, které se bude pohybovat pravděpodobně mezi 40 a 60 dolary a které bude na trzích přetrvávat od pěti do deseti let," dodal.

Tato mez by znamenala určité zotavení, jelikož ropa Brent se v pondělí kolem druhé hodiny odpolední obchodovala za 33,3 dolaru, což představuje denní propad o dvě procenta. Pokud by se předpověď ředitele Vitolu potvrdila, jednalo by se o nejdelší období nízkých cen ropy od let 1986 až 1999, kdy se cena této komodity držela v pásmu mezi 10 až 20 dolary za barel.

Na trzích však v otázce, jakým směrem se cena ropy v budoucnu vydá, panuje značná nejistota. Spekulanti výrazně navyšují pozice na ropě, a to v obou směrech. Jedna část spekuluje na její pokles a druzí naopak předpokládají, že je již na svém dnu. V pátek americká Komise pro obchodování s komoditami (CFTC) zveřejnila údaje, podle kterých byla úroveň sázek na ropu WTI nejvyšší od roku 2006, kdy začala tyto údaje sledovat. Celkový počet kontraktů tak dosáhl v minulém týdnu 497 280. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Sledujeme zápas mezi těmi, kteří si myslí, že ropa již dosáhla svého dna, a těmi, kteří jsou přesvědčeni, že může ještě klesnout," uvedl John Kilduff z investiční skupiny Again Capital LLC. V současné chvíli trh věří spíše v růst cen ropy, neboť počet kontraktů sázejících na její růst vzrostl v týdnu končícím druhého února o 12 procent, zatímco sázky na pokles o 9,7 procenta. Poměr celkových počtů kontraktů pak vychází na 1,5:1 ve prospěch předpovědi růstu cen.

Jednou z nejhůře postižených zemí nízkými cenami je Venezuela. Latinskoamerická země se snaží přimět ropné země k výjimečnému setkání, kde by byla přijata opatření, která by způsobila růst cen a pomohla tak stabilizovat venezuelské finance.

Podobné problémy zažívá i Rusko a další země závislé na vývozu černého zlata. Naproti tomu ve prospěch dalšího propadu mluví zpomalující čínský růst, uvolnění sankcí vůči Íránu i zásoby břidlicové ropy v USA. To vše vede k nejistotě, která se následně odráží ve velkých denních výkyvech až ve výši sedmi procent právě na trhu s kontrakty.