Doba dominance velkých ropných hráčů končí. Díky levnější těžbě z břidlic nyní dokážou trh ovlivnit i menší americké firmy, říká v rozhovoru pro HN finančník Jan Pravda, majitel společnosti Pravda Capital. Končí také éra uhlí a začíná nástup technologicky vyspělejší energetiky.

Cena ropy poslední dva roky nepřetržitě klesá, spolu s ní jdou dolů ceny plynu, uhlí, povolenek, elektřiny. Jaké jsou hlavní důvody?

Hlavní je uvědomit si rozdíly mezi "normálním ropným cyklem", jak jsme ho znali z poválečných let, kdy hrál hlavní roli kartel OPEC. Ten byl dán tím, že se od 80. let hledala ropná pole ve velkých hloubkách - v Atlantiku, Mexickém zálivu a dalších mořích. Tento investiční cyklus zabral několik let a způsoboval, že ropné společnosti nemohly dostatečně přesně plánovat podle okamžité situace na trhu a docházelo k převisům poptávky i nabídky. Klasickým následkem toho byl rok 1998, kdy barel ropy stál několik měsíců osm dolarů. Investoři začali panikařit, firmy přestaly investovat a ropa se pak vyšplhala na úroveň přes sto dolarů, kde je v posledních letech.

A to už nás nečeká?

Ne, toto se zásadně změnilo díky těžbě břidlicové neboli lupkové ropy v Americe. Těží se v mnohem menší hloubce. Těžařských firem je strašně moc a jsou schopné reagovat na nabídku a poptávku v řádu týdnů. Rovnováhu nabídky a poptávky tak už neurčuje velká ropná společnost nebo stát jako Saúdská Arábie, ale menší hráč, jehož obrat je třeba 100 milionů dolarů. Ten dokáže zprovoznit další vrt během jednoho měsíce. Břidlicová těžba ropy tak oslabila roli kartelu OPEC, který má i politické problémy, a hlavně narušila dlouhodobou rovnováhu - Amerika dnes kontroluje poptávku a nabídku - a tím částečně i cenu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.