Bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz po letech znovu vypovídal na veřejnosti. U ústeckého krajského soudu řekl, že docházelo k ovlivňování projektů, na které tekly peníze z Evropské unie. Podle něj existovaly takzvané zájmové projekty, které musely projít.

Na ovlivňování se podle Kušnierze měl podílet Petr Gandalovič (současného velvyslance v USA), náměstkyně a hejtmanka Jana Vaňhová, krajský radní Arno Fišera, bývalý hejtman Jiří Šulc a Josef Novotný, podnikatel Vladimír Repáč, Patrik Oulický, Daniel Ježek nebo Alexandr Novák.

Kušnierz vysvětlil, že o praktikách na severu Čech začal mluvit, protože si již nechce odpykat za ostatní další trest. Za přijetí úplatku byl odsouzen k pěti rokům vezení a dnes mu hrozí od pěti do dvanácti let vězení. Díky spolupráci s policií může dostat nižší trest.    

"Poté, co jsem si trest odseděl, jsem žádal o pomoc, všichni se ke mně chovají jako k prašivému psovi," prohlásil Kušnierz. Zaměstnání prý nemohl sehnat šestnáct měsíců, a dnes pracuje jako obchodní zástupce za devět tisíc korun. 

Výslechem u soudu Kušnierz pokračuje ve výpovědi, kterou před několika dny pronesl na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ta již má k dispozici jeho ručně psané poznámky.

"Ano, k ovlivňování projektů došlo," řekl u soudu. V dokumentech Kušnierz uvedl zhruba třicet lidí, kteří se měli údajně na manipulaci nějak podílet. Jsou mezi nimi i politické špičky ODS, ČSSD nebo vlivní regionální politici.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tím, kdo řídil, byl podle slov Kušnierze majitel firmy Herkul Vladimír Repáč a podnikatel Daniel Ježek, jehož obchodními partnery jsou Alexandr Novák a Patrik Oulický. "Pan Ježek byl styčným důstojníkem pro ROP Severozápad, jezdil jsem za ním s panem Vráblíkem (další obžalovaný - pozn. red.) a řešil jednotlivé projekty," popsal Kušnierz u soudu.

A jedním dechem dodal, že se pravidelně - každou středu - setkával i s Novákem a Oulickým. Porady se konaly v pátém patře v domě, kde dotační úřad sídlil. Dům v centru Ústí nad Labem patří trojici podnikatelů - Oulickému, Novákovi a Ježkovi.

Jana Vaňhová i advokáti obžalovaných v případu již dříve uvedli, že Kušnierzova výpověď je účelová a snaží se je poškodit. Vinu shodně odmítli.

U soudu zazněla také nahrávka ze schůzky, která se uskutečnila v září 2015. V Chomutově se tehdy setkali Petr Kušnierz, Alexandr Novák a Daniel Ježek. Kušnierz uvádí, že k sepsání dokumentů, které nyní prověřuje ÚOOZ, byl donucen starostou Moldavy Jaroslavem Pokem. Ten Kušnierzovy poznámky předal policii. Pok se k tomu vyjadřovat nechce.

Na nahrávce, kterou do spisu vložil Ježkův advokát Michael Kis, Kušnierz tvrdí, že byl starostou Moldavy držen proti své vůli. "Utekl jsem oknem v půl druhé ráno, schovával jsem se v lese," říká na nahrávce Kušnierz. Mluví i o tom, že Pok má mít vazby na ministra financí Andreje Babiše nebo vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou.

Kušnierz po Novákovi a Ježkovi na nahrávce chce, aby ho finančně zajistili. Jenže oba to odmítli. Ježek poté prostřednictvím svého obhájce Kise podal trestní oznámení pro podezření z pokusu o vydírání. Případem se nyní zabývá Okresní státní zastupitelství v Chomutově.

Kušnierz byl po výslechu obviněn

Kušnierz u soudu také jmenoval řadu zájmových projektů, které podle něj měly být ovlivněny. Jednalo se například o rekonstrukce hotelu Cascade, Větruše, Hotel 99 nebo náměstí Maxipsa Fíka v Kadani. Toho, že se rozhodl vypovídat, Kušnierz nelituje. "Vím, že to bude těžký boj. Nelituji toho," řekl u soudu. Státní zástupce Vladimír Jan, který případ dozoruje, Aktuálně.cz řekl, že mu jeho doznání může pomoct. Sám to zohlední i ve své závěrečné řeči.

Jak již dříve uvedl deník Aktuálně.cz, Kušnierz je od loňského prosince trestně stíhán už ve třetí věci. Obviněn byl po svém výslechu na policii.