Šéfka regulačního úřadu Alena Vitásková vyjede příští týden do krajů, kde chce na veřejných diskusích lidem vysvětlovat potřebné změny v tarifech platby za elektřinu. Hodlá tak prý pokračovat v konzultačním procesu, který sama nazvala malým referendem a ve kterém se podle ní k novým tarifům již vyjádřilo přes 15 tisíc občanů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Po současné debatě jsme se rozhodli nový systém tarifů přepočítat. Veřejný konzultační proces skonči 30. června," říká Vitásková s tím, že s novými tarify není kam spěchat a úřad nic netlačí k tomu, aby se spouštěly již příští rok. "Máme čas až do roku 2019," řekla včera Vitásková.

Z celkových 14 800 reakcí k nové tarifní struktuře, která měla nově vázat velkou část platby za elektřinu na velikost jističe a ne na spotřebu elektřiny, bylo osmdesát procent negativních a jen jedno procento pozitivní. Nový systém plateb se měl podle odhadů negativně odrazit hlavně na domácnostech s nepoměrně velkým jističem k malé spotřebě. To se ale týká nejen často zmiňovaných chalupářů či zahrádkářů, ale i malých jedno- či dvojčlenných domácností.

Vitásková tento týden po vlně kritiky jak od spotřebitelů, tak například i od premiéra Bohuslava Sobotky rozhodla rozpustit řídící výbor projektu a následně prohlásila, že se musí celý tarifní systém znovu přepočítat. Následně se rozjela mediální přestřelka o to, kdo za nepopulární tarify vlastně může.

Premiér se opřel do Energetického regulačního úřadu, ten se ale bránil, že tarify vychází z požadavků vládních dokumentů a že se na jejich přípravě podílelo na 40 expertů, pro schválení měla být i náměstkyně ministra průmyslu Lenka Kovačovská.