Státní dluh loni mírně stoupl o 9,3 miliardy korun na 1,673 bilionu korun. Údaje z poloviny února v úterý potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh zhruba 159 tisíc korun.

Vnitřní zadlužení státu stouplo loni o 25,8 miliardy na 1389,4 miliardy korun. Zahraniční dluh klesl o 16,4 miliardy na 283,6 miliardy korun.

Schodek hospodaření je za minulý rok 62,8 miliardy korun. Meziročně je deficit nižší o 15 miliard korun a oproti schválenému rozpočtu dokonce o 37,2 miliardy korun.

"Před vytvářením a kumulováním rezerv peněžních prostředků, jsou-li spojeny s úrokovými náklady, jednoznačně preferuji aktivní zapojování maxima volných prostředků státu do centrálního systému řízení likvidity. Nevyužít stavu, kdy jsou věřitelé ochotni za to, že státu půjčují, platit, by ale bylo chybou," uvedl v únoru ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.