Londýnská burza London Stock Exchange (LSE) a německá burza Deutsche Börse oznámily, že se dohodly na fúzi. Ve spojení vidí potenciální úspory v nákladech, které se pohybují okolo 450 milionů eur (zhruba 12 miliard korun) za rok.

Německá burza fúzi komentovala slovy, že propojením obou burz se vytvoří hodnotnější společnost. Dodala, že spojením ušetří okolo 20 procent celkových nákladů, což je přibližně 450 milionů eur (přes 12 miliard). Celkové náklady obou burz za rok 2015 byly 2,2 miliardy eur (60 miliard korun).

Akcionáři Deutsche Börse budou mít podíl o velikosti 54,4 procenta a majitelé LSE získají zbytek, tedy 45,6 procenta.

Hlavní sídlo nově vzniklé skupiny bude v Británii, firemní ústředí však bude jak ve Frankfurtu, tak v Londýně.

Předseda představenstva LSE Donald Brydon zůstane po spojení na své pozici, CEO nově vzniklé skupiny bude Carsten Kengeter z německé burzy.

Nynější dohodu o fúzi by mohly ohrozit mimo jiné konkurenční nabídky na převzetí LSE. Začátkem března signalizovala zájem o LSE společnost Intercontinental Exchange (ICE), která je majitelem newyorské akciové burzy NYSE.

Deutsche Börse kromě akciového trhu provozuje burzu derivátů Eurex, clearingové centrum Clearstream, které se zabývá zúčtováním a vypořádáváním obchodů s akciemi a dluhopisy, a divize Xetra provozující elektronický obchodní systém. Má více než 4540 zaměstnanců, její celkové tržby v roce 2015 činily 2,37 miliardy eur (64,08 miliardy korun) a čistý zisk 665 milionů eur (17,98 miliardy korun).

LSE vlastní také firmu Borsa Italiana, která je provozovatelem italské burzy a která je součástí londýnského provozovatele burzy. V prosinci 2014 se burza stala podle tržní kapitalizace 4,09 bilionu liber třetí největší na světě a největší v Evropě. Hrubý zisk LSE se loni zvýšil o 31 procent na 643 milionů liber (22,1 miliardy korun). Celkové příjmy vzrostly o 78 procent na 2,28 miliardy liber (78,4 miliardy korun).

Fúzi musí ještě schválit evropský antimonopolní úřad, aby se spojením nevytvořil na starém kontinentě monopolní akciový trh.