Pražská teplárenská prodala kotelny a výtopny na levém břehu Vltavy francouzské společnosti Veolia Energy. Napsal to týdeník Euro, cena měla činit zhruba 1,8 miliardy korun.

Zúčastněné strany sumu nepotvrdily. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Ve Veolia Energy drží desetiprocentní podíl firma z Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který je majoritním vlastníkem Pražské teplárenské, uvedlo Euro. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií.

Pražská teplárenská podle listu zdůvodňuje prodej dceřiné firmy PT LPZ zastaralostí kotelen a rozvodných soustav, a tedy nutností velkých investic. Společnost bude nadále dodávat teplo odběratelům na pravém břehu Vltavy, který je centrální sítí zásobován především z elektrárny z Mělníka.

"Levobřežní zdroje tvořené ostrovními provozy tvoří zhruba 15 procent celkového objemu tepla dodaného Pražskou teplárenskou. Absence možnosti jejich propojení s pravobřežní pražskou teplárenskou soustavou, odlišný způsob jejich provozování i rozdílné strategické priority do budoucna způsobují, že mezi těmito dvěma systémy v podstatě neexistují žádné synergie," řekl týdeníku generální ředitel Pražské teplárenské Ladislav Moravec.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

O prodeji levobřežních kotelen se mluví už dva roky. Kromě Veolie podala loni podala nabídku Pražská plynárenská, kterou stoprocentně vlastní Praha. Podle zdrojů Eura byla ochotna zaplatit 1,69 miliardy korun. Veolia ovšem nabídla 1,9 miliardy, což bylo o stamiliony víc, než se ještě před rokem spekulovalo, podotýká týdeník.

Euro dodává, že Praha nemá v Pražské teplárenské reálně vliv na rozhodování, Křetínský je zase v podobné pozici v Pražských službách, které ovládá ze 76 procent naopak město. Podle listu proto navrhl Křetínský primátorce Adrianě Krnáčové (ANO), že si mohou podíly v obou firmách vyměnit.

Návrh na výměnu podílů byl podle firmy vstřícný krok vůči městu. "Ponecháváme zcela na rozhodnutí orgánů hlavního města, zda o tomto návrhu budou chtít dál jednat," řekl Euru mluvčí EPH Daniel Častvaj.