Ve věku 79 let zemřel Andy Grove, který učinil z Intelu největšího světového výrobce mikroprocesorů. Oznámila to v noci na úterý společnost Intel. Příčinu smrti neuvedla. Grove trpěl Parkinsonovou chorobou a v polovině 90. let mu byla diagnostikována rakovina prostaty, uvedly agentury Reuters a AP.
Grove se narodil v Maďarsku jako András Gróf. V roce 1956 utekl do Spojených států, kde vystudoval inženýrství na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Grove se po založení firmy Intel stal v roce 1968 jejím prvním zaměstnancem a hrál hlavní roli v přerodu firmy v největšího světového výrobce polovodičů. Tento titul si firma drží dodnes. V letech 1979 až 1997 byl Grove prezidentem Intelu, v letech 1987 až 1998 generálním ředitelem a v období od května 1997 do května 2005 předsedou správní rady.
Grove byl známý svým mottem "přežijí jen paranoici", které se stalo také titulem jeho nejprodávanější knihy o tom, jak předvídat a překonat firemní krizi. V roce 1997 byl časopisem Time jmenován mužem roku.
Grove se snažil předat své zkušenosti a působil jako rádce mnoha podnikatelů ze Silicon Valley. Byli mezi nimi Larry Ellison, Steve Jobs či Mark Zuckerberg. Současný šéf Applu Tim Cook na Twitteru napsal, že byl jedním z gigantů technologického světa.
Firma Intel se ve svých počátcích zaměřovala na výrobu paměťových čipů DRAM. Když začala růst konkurence z Japonska, Grove učinil osudové rozhodnutí, díky kterému se z Intelu stal výrobce mikroprocesorů, mozků osobních počítačů a dalších elektronických přístrojů. Čipy Intelu a operační systém Windows od Microsoftu se v 80. letech, kdy začaly slavit úspěch osobní počítače, staly rychle standardem v odvětví osobních počítačů. Grove posílal velkou část zisků do vývoje a výzkumu stále rychlejších mikroprocesorů. Pod jeho vedením se značka Pentium a logo "Intel Inside" staly široce uznávanými mezi spotřebiteli.
Grove také bojoval za zachování výroby ve Spojených státech. Tvrdil, že převedení výroby na smluvní výrobce znamená, že americké firmy ztrácejí zkušenosti nezbytné pro průlom v technologiích. Intel stále vyrábí většinu čipů v továrnách v USA.
Grove byl ženatý. Se svojí ženou Evou měl dvě dcery a osm vnoučat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist