Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová popřela, že by pracovníci MMF v rámci vyjednávací strategie tlačili Řecko do platební neschopnosti. Reagovala tak na dokumenty zveřejněné na serveru WikiLeaks, které naznačují, že činitelé MMF by mohli hrozit odchodem fondu z programu pomoci Řecku, aby přiměli evropské věřitele k většímu oddlužení této země. Atény šéfku MMF následně vyzvaly, aby postoj fondu vyjasnila.

Podle Lagardeové je nesmysl, že by MMF usiloval o platební neschopnost Řecka, aby tak zemi donutil k ekonomickým reformám. Uvedla to v odpovědi, kterou reagovala na sobotní dopis řeckého premiéra Alexise Tsiprase. Lagardeová také zdůraznila, že MMF vykonává svou činnost v dobré víře, nikoli cestou hrozeb. Fond podle ní vyšle do Atén tým odborníků, aby pokračoval v jednáních s cílem dospět k rychlému řešení ohledně fiskálních cílů země.

Jednání o pomoci pro Řecko podle šéfky MMF zatím nedospěla k programu, který by byl pro MMF přijatelný. "Při mnoha příležitostech už jsem zdůraznila, že můžeme podpořit pouze takový program, který je důvěryhodný a vychází z realistických předpokladů a jehož cílem bude vrátit Řecko na cestu silného růstu a současně postupně obnovit udržitelnost dluhu," uvedla Lagardeová v dopise Tsiprasovi. Podle jejího názoru takový program zatím není.

Tsipras poslal šéfce MMF dopis v sobotu, jen pár hodin poté, co server WikiLeaks zveřejnil údajný přepis telefonického rozhovoru mezi úředníky MMF, jak jednají o záchranném plánu pro Řecko. Úředníci podle tohoto přepisu naznačovali, že MMF by mohl pohrozit odchodem z programu pomoci Řecku v rámci taktiky, jejímž cílem je donutit věřitele z EU k většímu oddlužení Řecka.

Snížení dluhové zátěže Řecka požaduje MMF, ale nepodporuje ho Německo, tedy největší ekonomika eurozóny. Německé ministerstvo financí v pondělí uvedlo, že takzvaný "haircut", tedy odpis části dluhu, je v případě Řecka nyní mimo diskuzi.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle nejmenovaných evropských činitelů, na které se odvolává agentura Bloomberg, představuje MMF jen jednu překážku. Další překážkou je pomalý pokrok ve vyjednávání Atén se zástupci věřitelů o plnění podmínek záchranného programu. K dohodám o kontroverzní reformě důchodů, o správě daní nebo o fiskálních cílech se zatím nedospělo a další problémy, například otázky nesplácených úvěrů nebo zamýšleného privatizačního fondu, tempo jednání dál zpomalují, tvrdí zdroje agentury. Pokud se současná revize plnění podmínek záchranného programu protáhne do června nebo do až července, před Řeckem by prý mohla opětovně stát hrozba platební neschopnosti a odchodu z eurozóny.

Současná revize plnění podmínek záchranného programu byla od ledna už dvakrát odložena, a to kvůli neshodám mezi věřiteli ohledně předpokládané výše fiskálního schodku Řecka do roku 2018 a kvůli sporům s Aténami ohledně důchodů a řešení špatných úvěrů. Bez dohody o nových reformách nemohou Atény získat další část peněz ze záchranného programu. Řecko je potřebuje k tomu, aby v červenci splatilo zhruba 3,5 miliardy eur Evropské centrální bance a MMF.

Rozhovory věřitelů EU a MMF v pondělí byly v Aténách obnoveny. Tsiprasův úřad podle agentury Reuters uvedl, že revize plnění podmínek záchranného programu musí být dokončena okamžitě a bez nerealistických požadavků na další opatření nad rámec loňské dohody.