Příprava kontrolního hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH) trvala firmám nejčastěji jeden až tři dny. Tuto dobu potřebuje 39 procent firem. Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte mezi 237 firmami, který byl zveřejněn ve čtvrtek. Pětina firem strávila přípravou více než tři dny, méně než den se kontrolnímu hlášení věnovala necelá třetina firem a méně než jednu hodinu osm procent společností.

Největší problémy při vyplňování hlášení měly firmy s evidenčními čísly dokladů, s těmi mělo problém 57 procent firem. Řada plátců totiž evidovala do konce roku přijaté doklady pod vlastními pořadovými čísly a evidenční číslo dokladu dodavatele neměla v systému.

Druhý nejčastější problém souvisel s datem povinnosti přiznat daň u dokladů na vstupu. Šlo opět o údaj, který firmy ve svém systému do konce roku 2015 neevidovaly. "Většina společností tak musela provést řadu úprav ve svých systémech," uvedla ředitelka v daňovém oddělení společnosti Deloitte Radka Mašková.

Firmy musely poprvé kontrolní hlášení podat do 25. ledna. Z údajů Finanční správy v polovině března vyplynulo, že zhruba 10 tisíc plátců DPH nepodalo kontrolní hlášení za leden, a porušili tak zákon. Ze 198 tisíc měsíčních plátců podalo hlášení 173 tisíc, zbylým 15 tisícům povinnost podat hlášení za leden nevznikla.

Čtvrtletní zdaňovací období má 90 tisíc plátců, kontrolní hlášení podalo 72 tisíc z nich. Protože daňová přiznání budou ale podávat až v dubnu, není zatím možné určit, kolik ze zbylých 18 tisíc plátců porušilo zákon.

Kontrolní hlášení k DPH jsou podle ministerstva financí jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Politická opozice je kritizovala. Předseda ODS Petr Fiala při projednávání tohoto opatření ve sněmovně řekl, že přinese jen zbytečnou zátěž podnikatelů. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek zase vyslovil obavy ohledně zneužití údajů.