Šéf automobilové skupiny Volkswagen Matthias Müller navrhne na pondělním zasedání řídicího výboru dozorčí rady podstatné snížení odměn vedoucím manažerům. Agentuře Reuters to v neděli sdělily informované zdroje.

Müller tím reaguje na kritiku německé spolkové země Dolní Sasko a firemních odborů, které poukazují na nutnost šetřit pod tlakem budoucích výdajů kvůli skandálu s měřením emisí.

Nedělník Bild am Sonntag bez udání zdrojů napsal, že Müller požádá členy představenstva, aby přistoupili na snížení bonusů zhruba o 30 procent. Firma tyto zprávy odmítla komentovat.

Pondělní schůzka výboru připraví zasedání dozorčí rady, které má schválit hospodářské výsledky skupiny za rok 2015 a odměny manažerům. Zasedání se má konat 20. dubna, list Handelsblatt ale v sobotu uvedl, že se nejméně o dva dny odloží. Je to údajně kvůli jednání s americkými úřady o způsobu opravy téměř 600 tisíc naftových vozů, u nichž Volkswagen loni přiznal, že mají software pro manipulaci s emisemi oxidů dusíku.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dolní Sasko v pátek kritizovalo návrh vyplatit odměny vrcholovým manažerům v situaci, kdy se automobilka potýká se skandálem kolem manipulace s měřením emisí a měla by snižovat náklady. Dolní Sasko je významným akcionářem Volkswagenu, v největší evropské automobilce drží pětinový podíl. Má i dvě křesla ve dvacetičlenné dozorčí radě Volkswagenu, která má v otázce mezd vedoucích činitelů poslední slovo.

Odměny pro vysoké manažery se už staly jablkem sváru mezi automobilkou a vlivnými odborovými předáky. Týdeník Der Spiegel s odvoláním na firemní zdroje uvedl, že členové představenstva se odmítli odměn dobrovolně vzdát a shodli se místo toho na škrtech.