Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková chce zcela změnit způsob výpočtu nových tarifů. "Je nesmysl, aby se velikost jističe na stanovení tarifu nějak zásadně podílela, jistič je především bezpečnostní prvek," uvedla při setkání s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou.

Původně navržená tarifní struktura, která měla platit od roku 2017, přitom právě velikost jističe zohledňovala. Vitásková letos na začátku března ale uvedla, že ERÚ původní návrh přepracuje. Panovaly totiž obavy, že nové tarify negativně dopadnou například na chataře nebo chalupáře, kteří mají nízkou spotřebu, ale současně mají jistič s vyšší kapacitou.

Se Sobotkou i s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem se Vitásková shodla, že nová tarifní struktura nesmí poškodit koncové zákazníky a podpořili zapojení zástupců občanů přímo do tarifní komise. 

Do konce června probíhá veřejný konzultační proces v jednotlivých městech, na kterých se regulátor ptá občanů na jejich připomínky, které následně do nového návrhu implementuje. Další setkání proběhne 20. dubna v Opavě.

Plánované změny tarifního systému se týkají výhradně takzvaných regulovaných cen, které právě ERÚ každoročně stanovuje. Zahrnují například platby za přenos a distribuci. Na takzvanou silovou složku ceny, kterou stanovují jednotliví dodavatelé, nemá mít změna žádný vliv.

Vitásková dříve uvedla, že nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru