Jedné z největších tuzemských investičních skupin Penta Investments se loni dařilo. Její čistý zisk stoupl na 200 milionů eur (5,4 miliardy korun) z předloňských 70 milionů eur (1,89 miliardy korun). Hodnota společností patřících do skupiny vzrostla o pět procent na sedm miliard eur (189 miliard korun).

Skupina zároveň navýšila svoje investice z předloňských 330 milionů eur na 340 milionů eur. Posílila například na poli médií. K několika vydavatelským domům na Slovensku, které vlastní od roku 2014, přikoupila vydavatele českých regionálních Deníků, firmu Vltava-Labe-Press (VLP).

Z Česka tak se společností Verlagsgruppe Passau podnikatele Alexe Diekmanna odešel poslední německý majitel novin. Do struktur Vltava-Labe-Press Penta začlenila také svoji další akvizici, vydavatelství Tablet Media, do jehož portfolia patří například tabletový týdeník Dotyk. Kromě VLP Penta na českém mediálním trhu koupila i vydavatelství Astrosat zaměřené na časopisy.

Navýšením podílu Penta významně posílila ve slovenské zdravotní pojišťovně Dovera. Do sítě ProCare přibyla nemocnice s poliklinikou Medissimo. Zahájením akvizice Sberbank SR Penta posílila svoji bankovní divizi. Do byznysu herního průmyslu v Rumunsku vstoupila pod značkou Fortuny.

"Velká část peněz byla investována do firem, které v našem portfoliu považujeme za strategické. V roce 2012 jsme změnili strategii, vybrali jsme si sektory, ve kterých chceme působit jako strategičtí investoři," uvedl partner Penty Jaroslav Haščák s tím, že se Penta zaměřila zejména na maloobchod (Dr. Max, Fortuna), zdravotnictví, bankovnictví a pojišťovnictví. Mezi strategické firmy počítá i výrobce letecké techniky Aero Vodochody.

Skupina v současnosti zaměstnává více než 37 tisíc lidí a loni do svých firem přijala 2 000 zaměstnanců. Podle spolumajitele Penty Marka Dospivy jich mohlo být ještě víc. "V rozvoji nás brzdí nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Například Aeru Vodochody schází 100 až 200 techniků," řekl Dospiva.

Firma chystá řadu dalších akvizic, které bude oznamovat postupně. Na začátku letošního roku například koupila od miliardáře Michala Zahradníčka podíl v biotechnologické společnosti PrimeCell Therapeutics, která vyvíjí léčivé přípravky založené na buňkách samotných pacientů. Moderní léčbu chce Penta nabízet lidem v desítkách svých nemocnic v Polsku a na Slovensku. Usiluje také o získání nemocnic v Česku.

Nemocnice budoucnosti

Právě zdravotnictví bude patřit k segmentům, na které se bude Penta v budoucnu soustředit. "V horizontu pěti let chceme dostat tržby našich nemocnic z dnešních 250 milonů eur nad jednu miliardu eur. Soustředíme se na Česko, Slovensko, Polsko a možná ještě letos přibude další země," řekl Partner Penty Jaroslav Haščák.

V nemocnici budoucnosti, což je cesta, kterou se Penta chce vydat, nebude podle Haščáka existovat chirurgie, gynekologie a podobná oddělení. Součástí vize je jeden centrální příjem s veškerou diagnostikou. Vše ostatní bude dělané s tlakem na efektivitu a na úsporu času. Zásadním způsobem se změní také komunikace s pacientem, kterou podpoří informační technologie, spojené například s čárovými kódy.

Na poli realit Penta chystá rezidenční projekty na Praze 6 a také v pražských Nuslích. Do kancelářských prostor bude investovat v okolí Radlické ulice.

Na prodej je naopak kancelářská budova Florentinum ležící v Praze mezi Masarykovým nádražím a ulicí Na Poříčí. Penta ji dokončila v roce 2014 a náklady na její výstavbu vyčíslila na 200 milionů eur. Ze kancelářské centrum o 49 tisících metrech čtverečních, ve kterém sídlí mimo jiné i sama Penta, by nový kupec podle expertů z realitního trhu mohl dát až 275 milionů eur. Podle Marka Dospivy je výhodou Florentina jeho poloha v centru Prahy, kvalita budovy a také fakt, že je zcela obsazená. "Kdybyste si teď ve Florentinu chtěli pronajmout kanceláře, budete muset čekat, až se nějaké uvolní," řekl Dospiva.

Prostřednictvím akvizic se Penta chystá vstupovat také na nové zahraniční trhy. Konkrétní země ani oblasti podnikání jmenovat nechtěla, ale Marek Dospiva řekl že půjde o okolí zemí Visegrádské čtyřky. "Můžeme jít i na jih," dodal Dospiva.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

S jednou firmou chce jít Penta i mimo Evropu. Podle Jaroslava Haščáka se v tomto případě zaměří na Indii. Bližší informace ale spolumajitelé Penty nechtějí zveřejňovat, protože by jim to podle jejich slov na cílových trzích mohlo zkomplikovat vyjednávání.

Pentu založila v roce 1994 pětice spolužáků v čele s Markem Dospivou a Jaroslavem Haščákem. Ti nyní ve skupině, která působí ve více než deseti zemích Evropy, drží podíl přesahující 80 procent. O zbylou část skupiny se dělí Iain Child, Eduard Maták a Jozef Oravkin.