Petrochemický holding Unipetrol v letošním prvním čtvrtletí vykázal ztrátu 25 milionů korun po téměř dvoumiliardovém čistém zisku před rokem.

Tržby se snížily o 26 procent zhruba na 17,7 miliardy korun. Za poklesem jsou odstávky ve výrobě, uvedla firma. Neauditované konsolidované výsledky ve čtvrtek médiím poskytl Unipetrol. Analytici očekávali čistý zisk pod 20 milionů korun.

"V prvním čtvrtletí roku 2016 byly výsledky společnosti Unipetrol výrazně ovlivněny omezenou výrobou v důsledku mimořádné události na etylenové jednotce ze dne 13. srpna 2015 a také pravidelnou odstávkou chemického areálu u Litvínova probíhající od března," uvedla firma. Po loňském srpnovém požáru je stále odstavena etylenová jednotka v Záluží u Litvínova, její oprava by měla být dokončena v červenci.

"Výsledky na první pohled vypadají negativně, ale vzhledem k mimořádným událostem v podobě odstávek mají svoje opodstatnění. Trh by tedy neměl reagovat nějakou panikou. Zásadní je, že firma je pojištěna jak proti materiálním škodám, tak proti ušlému zisku z přerušení výroby," řekl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

S ohledem na pojištění Unipetrol předpokládá, že za první čtvrtletí by měl získat zpět ušlý obchodní zisk odhadovaný na 2,9 miliardy korun. Navíc očekává od pojišťovny přibližně 2,4 miliardy korun za ušlý zisk v loňském roce a další čtyři miliardy za náklady na opravu etylenové jednotky. "V tuto chvíli předpokládáme dokončení všech opravných prací v průběhu července a postupné najíždění produkce až na úroveň 80 procent během srpna," uvedl generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski. Plného výkonu by měla etylenová jednotka dosáhnout na konci října. 

Finanční ředitel Unipetrolu Miroslaw Kastelik na tiskové konferenci k výsledkům potvrdil, že po sečtení s odhadovaným ušlým ziskem v loňském roce Unipetrol zatím kvůli havárii přišel na zisku o 7,4 miliardy korun. Celkové krytí od pojišťovny pak společnost odhaduje v řádu několika set milionů amerických dolarů.

"V tuto chvíli předpokládáme dokončení všech opravných prací v průběhu července a postupné najíždění produkce až na úroveň 80 procent během srpna," uvedl generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski.

Inženýrské práce, kvůli kterým byl 15. března odstaven chemický areál u Litvínova, jsou podle vyjádření Unipetrolu téměř u konce. Zdržela se pouze údržba na jednotce vakuové destilace, kterou zkomplikoval požár. Kvůli této události bude zatím obnoven provoz pouze na části rafinerie.

V maloobchodním segmentu pokračoval růst tržního podílu sítě čerpacích stanic Benzina. Oproti 15,3 procenta v loňském prvním čtvrtletí byl na konci letošního ledna vyšší o jeden procentní bod. Benzina navýšila provozní zisk EBITDA LIFO meziročně o dvě třetiny na 201 milionů korun. Důvodem byl zejména vyšší objem prodejů paliva a vyšší palivová marže u nafty.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Provozní zisk EBITDA LIFO celého Unipetrolu v prvním čtvrtletí klesl na 350 milionů korun z loňských 3,1 miliardy korun. Firma ale poukázala na to, že vyšší o 46 procent byl proti loňsku prodej rafinerských produktů a růst vykázal i maloobchod.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlen drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a menšinoví akcionáři.

Akcie Unipetrolu, se kterými se obchoduje na pražské burze, se po oznámení výsledků propadly o dvě procenta, část ztráty ale vzápětí umazaly. Finanční výsledky za první čtvrtletí by podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka neměly mít vliv na rozhodování o dividendě. "Firma má solidní hotovost, což je základ pro vyplácení dividendy. Finančně by na dividendu Unipetrol určitě měl. Z hlediska výhledu do budoucna by ale firma mohla být opatrná. Mohou mít obavy z konečné výše protiplnění pojištění, přece jen jde o miliardové částky. Kromě toho pro firmu není příznivá nízká cena ropy," řekl Menčík.

"Reportovaná čísla hodnotíme jako ve shodě s očekáváním. Makroprostředí je stále velmi pozitivní a Unipetrol by s přihlédnutím k neplánované odstávce dosáhl opět rekordních výsledků," uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Analytik Petr Hlinomaz očekává, že nízká ziskovost firmy bude pokračovat i ve druhém čtvrtletí. "Výsledky by si ale Unipetrol mohl vylepšit ve druhé polovině letošního roku. Kromě plánovaného náběhu výroby etylénové jednotky by totiž mělo dojít na pojistné plnění ze strany pojišťovny, nebo alespoň jeho výrazné části," řekl.

Trampota dále uvedl, že proti jeho odhadu představenstvo Unipetrolu ve čtvrtek nesdělilo návrh na dividendu. Tu společnost vyplatila naposledy za rok 2007. Podle Trampoty je ale kvůli tržním podmínkám prostor vyplatit ji znovu.

Generální ředitel společnosti Świtajewski uvedl, že představenstvo doporučení ještě nedalo. "V následujících týdnech budeme oznamovat oficiální pozvánku na valnou hromadu Unipetrol, která se pravděpodobně uskuteční v červnu. V pozvánce doporučení zmíníme," dodal.

Zisk PKN Orlen se propadl o 55 procent

Největší polské ropné společnosti PKN Orlen klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 55 procent na 337 milionů zlotých (2,1 miliardy korun). Propad způsobily nízké ceny ropy a posílení polského zlotého. Společnost, která vlastní český Unipetrol, o tom informovala ve čtvrtek.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters podcenili negativní vliv poklesu cen ropy a vývoje směnných kurzů a čekali čistý zisk až 795 milionů zlotých. Očištěný provozní zisk, který nezahrnuje vliv změn cen ropy, se snížil o dvě procenta na 1,4 miliardy zlotých. Příjmy klesly o 19 procent na 16,2 miliardy zlotých.