Generální finanční ředitelství (GFŘ) ještě v pondělí odpoledne očekávalo kolem čtyřiceti procent všech kontrolních hlášení. Končí lhůta pro jejich podání jak pro firmy a právnické osoby, které je podávaly už potřetí, tak pro drobné živnostníky. Ti, coby čtvrtletní plátci daně z přidané hodnoty, jej odevzdávají poprvé.

Kontrolní hlášení v číslech

Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba 500 tisíc poplatníků, část jej ale nemusí podat.

Kontrolní správa v pondělí odpoledne evidovala zhruba 300 tisíc odevzdaných kontrolních hlášení.

Polovina odevzdaných hlášení se týká čtvrtletních plátců DPH.

Hlášení odevzdalo 59 procent menších podnikatelů s obratem do jednoho milionu korun.

U čtvrtletních plátců s obratem nad jeden milion korun podalo hlášení zatím 71 procent z nich.

Zdroj: ČTK

Celkem správci daně evidují kolem půl milionu plátců a přibližně tolik kontrolních hlášení mělo do pondělí dorazit na webové servery finančního ředitelství. Ještě odpoledne měla skutečnost k tomuto stavu daleko. "V současné době disponujeme kontrolními hlášeními přibližně od 300 tisíc plátců DPH, z toho čtvrtletní plátci - fyzické osoby - činí asi 47 procent," uvedla tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství Linda Paterová.

Z uvedených čísel je patrné, že drobní podnikatelé odesílají hlášení přece jen s poněkud větším předstihem než větší firmy. Z celého počtu půl milionu plátců je těch čtvrtletních kolem dvou set tisíc, tedy přibližně čtyřicet procent z celkového počtu. Přitom od nich evidovala finanční správa téměř polovinu všech došlých hlášení.

Otázkou je, jestli živnostníci, kteří nedisponují účetním aparátem jako větší firmy, nebudou mít více chyb v jednotlivých údajích. "To se samozřejmě může projevit na větší chybovosti i na počtu neodeslaných hlášení," uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně z společnosti Tax Vision.

Současný právní stav přitom ve skutečnosti dává opozdilcům ještě další pětidenní lhůtu, po kterou mohou bez sankce své kontrolní hlášení dodatečně odeslat.

Novela dovolí sankce za pozdní odeslání prominout

Novela zákona, kterou poslanci před několika dny poslali ve sněmovně do závěrečného schvalovacího kola, počítá s tím, že bude možno prominout tisícikorunovou sankci za opožděné podání hlášení, pokud plátce sám svou chybu napraví. 

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.