Nejnižší ceny zboží a služeb v Evropě mají Moldavsko nebo Makedonie. Ukazuje to srovnání, které zpracoval Jakub Marian, student univerzitní Berlin Mathematical School. Vychází z dat v on-line databázi Numbeo, do níž lidé z celého světa doplňují ceny konkrétního zboží a služeb.

Ceny v Česku jsou šestnácté nejnižší v Evropě včetně Ruska a Turecka. "V tuzemsku je ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi velmi levný alkohol, levné je i jídlo v restauracích a veřejná doprava," upřesňuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Za Českou republiku jsou v databázi Numbeo údaje z Prahy, Brna, Ostravy a Olomouce. Za poslední rok a půl dodali uživatelé více než 15 tisíc údajů o cenách zhruba padesáti položek, včetně různých druhů ovoce v obchodech, krabičky cigaret, jízdenky na hromadnou dopravu, svezení taxíkem nebo ceny za pronájem různých typů bytů.

Podívejte se, jak se liší cenová hladina v Evropě:

8efa9994 0fa0 4132 8d74 8b65c28a5240

"Je to skvělá mapka, kam jet levně na dovolenou a kterým zemím se raději vyhnout," říká Novák. Výhodněji než v Česku vyjde pobyt výhradně v zemích střední Evropy a Balkánu. Více než o čtvrtinu jsou kromě Makedonie a Moldavska ceny nižší i na Ukrajině, v Bosně a Hercegovině, v Srbsku a Albánii. 

Naopak dovolená na Slovensku se podle Mariana podraží - ceny jsou tu o sedm procent vyšší než v Česku. Podobně by mohly ceny "utéct" v Polsku, pokud by se tamní vláda rozhodla přijmout euro. "Rychlejší přibližování k eurozóně bude stejně jako v jiných zemích doprovázeno růstem mezd a životních nákladů," předpokládá ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Relativně dráž je i v Pobaltí, kde Češi za zboží a služby zaplatí o tři až jedenáct procent více. Cenové rozdíly poznají hlavně v Estonsku, které se i v tomto ohledu blíží nedalekému Finsku. "Je potřeba přestat brát Pobaltí jako zaostalé země. Minimálně Estonsko je na tom velmi dobře a není to druhořadý evropský stát," zdůrazňuje analytik Home Creditu Michal Kozub.

Podle něj ale nehrozí, že by v nejbližších letech začalo být výrazně dráž na východě Evropy nebo na Balkáně. "Přibližování zemí bude postupné. Nečekám, že by někdo jednorázově uskočil," dodává.

Nejdražší je Švýcarsko

Ze zemí, které vstoupily do Evropské unie až po roce 2000, má nejvyšší ceny Malta. Za stejné položky jako doma tu Češi utratí o 45 procent více.

Ze starších členských zemí EU se Česku cenově blíží hlavně Řecko, Španělsko a Portugalsko. "Ceny v jihoevropských zemích, pokud nepočítám Itálii, byly vždy nižší než v západoevropských zemích. Některé velmi chudé regiony v jihoevropských zemích mohou být cenově srovnatelné s ČR," říká Novák. K poklesu cen podle něj pomohly i ekonomické problémy v předchozích letech.

Na vůbec nejvyšší ceny by se Češi měli připravit ve Švýcarsku, v Norsku a na Islandu. Ve Skandinávii za to podle Nováka mohou hlavně vysoké daně. Ve Švýcarsku ke zdražení přispělo také posílení tamního franku, které se promítlo do cen nemovitostí i jejich pronájmu. "Výrazně více se zde platí za služby, jídlo v restauracích či volnočasové aktivity," dodává Novák.

"Jsou to ekonomiky, které konkurují na světovém trhu kvalitou výrobků a služeb. Vyšší cenu si mohou dovolit," připomíná Horská.

Kde se vyplatí vydělávat

Postavení států v žebříčku se změní, pokud se v nich Češi rozhodnou trvale pracovat. Lidé žijící v zemích s vysokými cenami totiž obvykle zároveň dostávají i podstatně vyšší mzdy než v Česku. Na co vše výdělek vystačí, ukazuje druhá Marianova mapka, která srovnává kupní sílu v Evropě.

Nejvíce se Čechům vyplatí pracovat ve Švýcarsku. Navzdory vysokým cenám si zde mohou dovolit dvakrát více zboží a služeb než v Česku. Na druhém místě podle kupní síly je Lucembursko, kde si průměrný obyvatel může dovolit nakoupit o 72 procent více než v Česku. Třetí je Německo s 64 procenty.

9247fe49 5c07 4fff 9c5d 6311c683e4f2

Kupní síla v Česku je osmnáctá nejvyšší ze 41 srovnávaných zemí. Pokud se tedy Čech rozhodne pro práci v cizině, ve 23 zemích si v průměru pohorší. Nejvíce by šel s životní úrovní dolů na Ukrajině, v Moldavsku, Bělorusku a Albánii, kde by si z výdělku nemohl dovolit ani polovinu toho co v tuzemsku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist