Největší světový výrobce piva Anheuser-Busch InBev navrhl prodat veškerá aktiva pivovaru SABMiller ve střední a východní Evropě, aby získal souhlas Evropské unie s jeho převzetím. Na prodej by tak mohl být i Plzeňský Prazdroj. V regionu střední a východní Evropy působí skupina také v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku.

Kromě Prazdroje firma nabízí k prodeji i další významné značky jako například Pivovary Topvar na Slovensku či maďarský Dreher. "AB InBev očekává velký zájem potenciálních kupců," píše skupina v tiskové zprávě

Podle analytika Philipa Gorhama ze společnosti Morningstar by případný kupec mohl za aktivity SABMilleru ve střední a východní Evropě zaplatit 7,75 miliardy dolarů (183 miliard korun), přičemž jako nejpravděpodobnějšího zájemce vidí Gorham dánský pivovar Carlsberg. Ten předloni koupil jedenapadesátiprocentní podíl v Žateckém pivovaru a řadu let úzce spolupracuje s Budějovickým Budvarem.

"Vše je v režii SABMilleru," řekla mluvčí Plzeňského Prazdroje Judita Urbánková s tím, že případný prodej nebude český pivovar dále komentovat.

Pivovary na prodej

AB InBev nabízí potenciálním kupcům následující evropské pivovary ze skupiny SABMiller:

Plzeňský Prazdroj (ČR)
Pivovary Topvar (Slovensko)
Dreher Breweries (Maďarsko)
Kompania Piwowarska (Polsko)
Ursus Breweries (Rumunsko)

Prodej značek s významným podílem na trhu je podmínkou souhlasu Evropské komise s převzetím britské skupiny za 100 miliard dolarů, na kterém se pivovary dohodly loni. Brusel by měl rozhodnutí vynést do 24. května.

AB InBev se již kvůli akvizici dohodl na prodeji několika značek pivovaru SABMiller, jako jsou Peroni a Grolsch, japonské skupině Asahi za 2,55 miliardy eur.

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa a patří jí také budějovický pivovar Samson. Skupina SABMiller vlastní Plzeňský Prazdroj.

AB InBev a SABMiller se v polovině října rámcově dohodly na vytvoření kolosu, který bude vařit téměř třetinu světové produkce piva. Akvizice, kterou ještě musí schválit regulátoři, by mohla být jednou z největších fúzí v historii. Dokončení převzetí se očekává v druhé polovině roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru