Dluhy českých domácností navázaly na únorový růst a v březnu opět stouply. Ke konci března domácnosti dlužily bankám 1,339 bilionu korun, což bylo proti únoru téměř o čtyři miliardy korun víc. Meziročně jsou úvěry vyšší o 93 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka. Proti únoru vzrostla i zadluženost podniků.

Nejvíce se na rostoucím zadlužení domácností podle partnera v oddělení Auditorských služeb PwC ČR Marka Richtera podílejí investice do vlastního bydlení. "Odvahu k těmto investicím dodává klesající nezaměstnanost a zvyšující se mzdy. Rostoucí příjmy domácností se podílejí i na zvyšující se spotřebě, která je zčásti také na dluh," uvedl. S rostoucí ekonomikou tak je podle něj možné počítat s pokračujícím mírným růstem zadlužení českých domácností.

Firmy na konci března dlužily bankám zhruba 1,144 bilionu korun, proti únoru to bylo o 27,8 miliardy korun více. Před rokem podniky bankám dlužily 1,045 bilionu korun.

Důvodem růstu zadlužení podniků je podle Richtera situace, kdy podniky začínají rozjíždět i projekty, na které jim již vlastní hotovost nestačí. "Synonymem pro externí financování pro většinu českých podniků stále zůstává bankovní úvěr," uvedl.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo přes 1,573 bilionu korun, od února se objem vkladů zvýšil o 7,75 miliardy korun, meziročně byl vyšší o 168,5 miliardy korun. Na účty s výpovědní lhůtou domácnosti uložily v meziměsíčním i meziročním srovnání méně. Koncem března na nich měly uloženo 272,7 miliardy korun, což je zhruba o 2,5 miliardy korun méně než v únoru a o 31 miliard méně než před rokem.

Podnikům objem peněz na jednodenních vkladech klesl na 929,7 miliardy korun z únorových 936,5 miliardy korun. Na vkladech s výpovědní lhůtou měly firmy uloženo 13,69 miliardy korun.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.