Česká národní banka v březnu neprovedla žádné intervence na devizovém trhu. Vyplývá to údajů o devizových obchodech ČNB ke konci března, které v pátek banka zveřejnila.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 korun za euro. Od té doby do konce března tak centrální banka intervenovala za zhruba 520 miliard korun.

"Informace je v souladu s očekáváním, jelikož kurz koruny se v průběhu března vesměs pohyboval nad hranicí 27,02 koruny za euro, u které bývá ČNB aktivní," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. V průběhu dubnu již ale podle něj ČNB na trhu opět byla aktivní. Dubnový objem intervencí byl kolem sedmi miliard korun, odhadl.

Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka spekulanty odrazuje politika ČNB. "Postupné posunování opuštění kurzového závazku zneatraktivňuje sázky na posílení koruny. Časový horizont je z pohledu spekulantů příliš dlouhý," uvedl.

Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013, kdy nakoupila eura zhruba za 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB nakoupila více než miliardu eur zhruba za 28 miliard korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Poté v srpnu nakoupila eura asi za 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu banka intervence na trhu neprováděla, v listopadu pak zhruba za deset miliard korun, v prosinci za 42 miliard korun, v lednu za více než 58 miliard korun a v únoru zhruba za 17 miliard korun.

Bankovní rada ČNB tento čtvrtek uvedla, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. I samotná nová prognóza centrální banky počítá s koncem intervencí v polovině roku 2017, zatímco předchozí prognóza uváděla konec roku 2016.