Nezaměstnanost klesla v dubnu v průměru na 5,7 procenta z předchozích 6,1 procenta, vyplývá z odhadů oslovených analytiků. Za tradičním poklesem nezaměstnanosti je podle ekonomů nástup sezonních prací a pokračující dobrý výkon ekonomiky. Úřad práce ČR zveřejní údaje o dubnové nezaměstnanosti v pondělí 9. května.

"Ekonomice se daří a začínají sezonní práce. Podíl nezaměstnaných by proto měl dále klesat," uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Poměrně citelný pokles míry nezaměstnanosti mezi březnem a dubnem je přitom podle hlavního analytika Roklenu Lukáše Kovandy téměř železným pravidlem ekonomiky.

"Dochází k němu takřka každoročně, s výjimkou období poznamenaných krizí či recesí, jako byl třeba rok 2009," uvedl.

Podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba tak bude Česko stále zemí, která má jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropě.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Pro spotřebitele to je dobrá zpráva, protože práce je evidentně dost a tlačí to na růst mezd. Firmy ale už tak nejásají. Mimo toho, že jim to zvyšuje jejich náklady, nemají ani dostatek zaměstnanců," uvedl Kozub.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se tak vývoj na pracovním trhu dostává do fáze, kdy je na některé pozice velmi obtížné najít vhodné zaměstnance.

"Zatímco v březnu 2014 na jedno volné pracovní místo připadalo 15 uchazečů, tak letos v březnu to již byli necelí čtyři uchazeči," upozornil. To podle něj povede k tlaku na růst mezd.