Prezident Miloš Zeman jmenuje nového guvernéra České národní banky 25. května. Informaci o datu jmenování sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s tím, že na tento termín je plánován jmenovací akt.

Mandát dosavadního guvernéra Miroslava Singera (47) vyprší v červenci. Zemanovým kandidátem na tento post je podle dřívějších informací nynější člen bankovní rady Jiří Rusnok, dlouholetý Zemanův spojenec, jenž také v roce 2013 vedl prezidentem jmenovanou vládu, které sněmovna nevyslovila důvěru. Ke jménu budoucího šéfa ČNB se Ovčáček nevyjádřil.

Vedle Singera skončí na začátku léta mandát i Kamilu Janáčkovi, kterého do bankovní rady jmenoval ještě bývalý prezident Václav Klaus. Přestože Janáček může být jmenován na druhé funkční období, předpokládá se, že Zeman bankovní radu doplní některým z favoritů nového guvernéra Rusnoka. K další obměně dojde v únoru 2017, kdy končí mandát Pavlu Řežábkovi, který již znovu jmenován být nemůže, a Lubomíru Lízalovi. 

Do tohoto termínu buď prezident prodlouží mandát Lubomíru Lízalovi, nebo bankovní radu doplní jiným jménem.  V takovém případě by ze sestavy, kterou najmenoval Václav Klaus, měnovou politiku nadále spoluurčovali jen Vladimír Tomšík a Mojmír Hampl. Ti se v posledních dvou a půl letech vyprofilovali jako nejohnivější zastánci intervencí.

Jedním z naléhavých úkolů budoucího šéfa ČNB bude dovést banku k ukončení měnových intervencí. Těmi banka od listopadu 2013 uměle drží korunu oslabenou na 27 Kč za euro, čímž se snaží povzbudit růst cen. Nyní platí závazek, že ČNB neuvolní korunu dříve než v prvním pololetí roku 2017.

Tuto politiku jednoznačně podporuje i pětapadesátiletý Jiří Rusnok. To mu navzdory opakovaným proklamacím prezidenta, že je potřeba intervence ukončit a že jmenuje jen takové kandidáty, kteří se o to postarají, nezavřelo cestu do čela ČNB