Od pondělního večera si každý může vyhledávat jména, která vystupují v kauze takzvaných Panama Papers - obrovského úniku dokumentů mezinárodní právnické kanceláře Mossack Fonseca, která se zaměřuje zakládání firem v daňových rájích.

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů v pondělí spustilo na internetu strojově zpracovanou databázi s informacemi k více než 200 tisícům firem a lidí. Je mezi nimi také téměř 300 Čechů, kterých se týká zhruba čtvrt milionu dokumentů.

Před doplněním bylo v rejstříku spojováno s Českem 139 offshorových společností, 36 adres a 36 lidí, nyní je to 173 společností, 233 českých adres a 272 lidí.

V databázi se objevují pouze jména, nikoliv konkrétní dokumenty, jak se offshorové společnosti zakládaly nebo jak se v nich přelévaly peníze. Tyto informace si stále drží konsorcium investigativních novinářů a pracuje na jejich rozklíčování. V Česku s nimi spolupracuje České centrum pro investigativní žurnalistiku (www.investigace.cz).


Na českém seznamu je například miliardář Petr Speychal, majitel strojírenského podniku ČKD a hokejové Sparty. Lidové noviny na základě dokumentů z Panama Papers v uplynulých dnech popsaly, že při krachu kdysi slavného československého podniku Škodaexport odtekly stamiliony korun, a to k firmám napojeným na Speychala. Speychal se k tomu odmítl vyjádřit.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Týdeník Respekt zjistil, že v Panama Papers vystupuje i společnost Cadogan Telecommunications. V roce 1999, kdy se třetí největší tuzemská banka IPB řítila ke krachu, tehdy neznámá firma se sídlem na Kajmanských ostrovech dostala od IBP úvěr 1,2 miliardy na koupi montážní firmy, patřící pod tehdejší státní Telecom. Česká národní banka později zjistila, že Cadogan Telecommunications nikdy neměla úvěr dostat, protože šlo o prázdnou schránku. Panama Papers dnes ukazují, že firma vznikla v roce 1996 na pokyn skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Na seznamu zveřejněném v pondělí jsou i další jména. Například lobbista Petros Michopulos, headhunter a bývalý studentský vůdce z roku 1989 Jan Bubeník a advokát Josef Monsport. Nebo dosud neznámá jména, jako třeba zakladatel e-shopu El nino parfum Otakar Vlačiha nebo podnikatel Vladimír Rendl, který úspěšně vyrábí a prodává moderních designová svítidla.

Důležité je říct jedno: zatím nic nenasvědčuje tomu, že někdo z českých aktérů Panama Papers udělal něco nelegálního. Mít firmu registrovanou v daňovém ráji není trestné, většinou jde o běžnou praxi ke snižování daní. "I offshorová společnost může být zcela legální a po daňové stránce naprosto v pořádku," potvrdil Václav Kapoun, vedoucí oddělení mezinárodního zdanění Generálního finančního ředitelství. Problém nastává, až když takhle pere peníze nebo skrývá pravé majitele firem vyhrávajících veřejné zakázky.

Zahraniční novináři z nich už vyčetli, že například firmy lidí z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina mají na offshorových účtech dvě miliardy dolarů. Nebo že miliardové jmění má v daňových rájích uložené i nejlepší fotbalista světa Lionel Messi.

Kvůli kauze rezignoval islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. Služeb panamské kanceláře využívali například lidé z blízkosti ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nebo argentinské hlavy státu Mauricia Macriho. Britský premiér David Cameron čelil kritice kvůli offshorovému investičnímu fondu svého otce. V kauze figuruje i španělský režisér Pedro Almodóvar.

Dokumenty kanceláře Mossack Fonseca původně vynesl anonymní zdroj novinářům deníku Süddeutsche Zeitung. Stejné noviny zveřejnily v pátek také prohlášení tohoto zdroje, který vystupuje pod jménem John Doe.

"Nerovnost příjmů se stala jedním z určujících problémů naší doby," stojí v úvodu prohlášení. "Banky, finanční regulátoři a daňové úřady selhali. Byla činěna rozhodnutí, která hájila bohaté a zaměřovala se namísto toho na ovládání občanů se středními a nízkými příjmy," tvrdí. Uvedl také, že nikdy nepracoval pro vládu žádného státu ani pro tajné služby.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist