Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens do června rozhodne, zda postaví novou výrobní linku v Egyptě, nebo v České republice. Loni v září firma oznámila, že bude linka v Egyptě, nyní zvažuje, že by ji postavila ve Znojmě. Konkrétně by mohla stát ve skladovacím objektu, který zde staví. V úterý to firma uvedla v tiskové zprávě.

Firmu k úvahám o změně umístění nové výrobní linky vede několik důvodů. Jmenovala například vývoj ve struktuře poptávky. Očekávaná komercializace několika technických projektů pravděpodobně přinese navíc nutnost instalace speciálních dodatečných zařízení.

"Pegas v současné době připravuje obě varianty tak, aby nedošlo k výraznějšímu časovému posunu. V České republice navíc zvažuje podání žádosti o investiční pobídky," uvedl František Řezáč, generální ředitel a člen představenstva společnosti Pegas Nonwovens.

Finální rozhodnutí bude podle něj záviset na návratnosti investice. Rozhodnutí, kde linka bude, firma udělá letos v červnu.

Znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens měl loni výnosy meziročně pouze o 0,6 procenta nižší - 229,2 milionu eur (6,2 miliardy korun). Zisk se snížil téměř o osm procent na 25 milionů eur (676 milionů korun).

Stabilní výnosy odpovídají nezměněným výrobním kapacitám a i pro letošek předpokládá vedení firmy, že výsledky hospodaření budou podobné.

Celková produkce společnosti ve znojemském, bučovickém i egyptském závodě loni znovu překonala 100 tisíc tun, z 86 procent se z textilií vyrábí hygienické produkty. Přes 35 procent produkce mířilo loni na trh do západní Evropy, do střední a východní Evropy a do Ruska mířilo přes 41 procent.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává 570 lidí.

Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají nejen pro hygienu, ale i ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Na burze Pegas patří k menším firmám, jeho současná hodnota je 7,5 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru