Pražské služby a firma AVE CZ se do tendru o svoz pražského odpadu za více než 12 miliard korun přihlásily v konsorciu. Ve středu to napsal deník E15. O svoz odpadků, který zajišťuje pražský magistrát, se firmy nyní dělí v poměru dvě ku jedné.

AVE CZ navíc drží v Pražských službách 19,3 procenta akcií. Obálky s nabídkami, z nichž magistrát vybere tu s nejnižší cenou, se podle E15 otevíraly v pondělí. Výsledek ale město zatím nezveřejnilo. Vítěz by měl svážet odpad od srpna.

"Nabídku jsme podali v rámci konsorcia s Pražskými službami. Byli jsme tak schopni využít všech stávajících kapacit v Praze, ať už jde o nádoby, svozovou techniku, spalovnu Malešice či rezervní kapacity skládek," uvedla mluvčí AVE CZ Jana Vondráková. Spojení společností pro tendr potvrdil i mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Dalším účastníkem soutěže je podle deníku společnost Komwag. Partnery, s nimiž firma do tendru vstoupila, mluvčí Komwagu Marta Blumtrittová neupřesnila. Podle některých informací by ale firma měla figurovat v rámci nabídky Pražských služeb a AVE CZ.

Magistrát po několika letech odkladů vypsal tendr letos v lednu. Hodnotu desetileté zakázky odhadl na 12,8 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty. Účastníci tendru cenové nabídky nesdělili. Vondráková E15 jen potvrdila, že se Pražské služby s firmou AVE CZ, která patří do holdingu EP Industries Daniela Křetínského, dostaly pod 12,8 miliardy korun.

Původně se očekávalo, že Pražské služby budou o zakázku s AVE CZ soupeřit, píše deník. Praha se totiž snažila získat akcie, které v městské firmě drží Křetínského společnost, aby mohla svoz odpadu bez soutěže přiklepnout Pražským službám. Jednání o odkupu akcií však skončilo neúspěchem.

Pražské služby loni meziročně zvýšily čistý zisk o 18,5 procenta na 91,3 milionu korun. Celkové výnosy naopak klesly o 10,7 procenta na 2,6 miliardy korun. Společnost vlastní ze 77 procent hlavní město, necelou pětinu akcií drží právě firma AVE.