Mezi největšími českými e-shopy přituhuje. Alza.cz - jednička trhu - přestala nabízet své zboží přes srovnávač cen Heureka.cz. Podle e-shopu už není srovnávač nezávislý. Zástupci Heureky to ale odmítají.

Heureku a e-shop Mall.cz, který je dvojkou mezi českými e-shopy, kupuje investiční skupina Rockaway.

"V první řadě je třeba říci, že Heureka již není nezávislým cenovým srovnávačem, usnadňující zákazníkům správnou volbu. V současné době se jedná o placené služby, proto již z podstaty nelze hovořit o 'nezávislém srovnání'," uvedl marketingový ředitel Alzy Karel Kučera.

"Heureka.cz rozhodnutí Alzy nerozumí, protože důvody pro něj nevnímá jako opodstatněné. Heureka.cz je nezávislý nákupní rádce a srovnavač cen, který poskytuje stejné služby všem obchodním partnerům,“ reaguje Tomáš Braverman, ředitel Heureky.

Rozhodnutí Alzy prý urychlily i nedávné aktivity skupiny Rockaway, která Heureku kupuje. "Poslední dobou jsme svědky postupného spojování doposud nezávislých subjektů v českém internetovém obchodování. Je nezpochybnitelné, že cílem skupiny Rockaway je maximalizace zisku a tím, že Heureka do této skupiny patří, nelze již věřit v její nezávislost," dodal Kučera.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

30 tisíc obchodů

Nákup e-shopu i srovnávače pod skupinu Rockaway ještě není uzavřený, schvalování antimonopolním úřadem se protahuje. Oba případy – nákup Heureky a Mall.cz - nyní úřad posuzuje samostatně. "Rockaway do strategie Heureky nezasahuje," řekl Braverman.

"Snažíme se posouvat kupředu celý internetový trh, to je náš hlavní cíl. V tomto kontextu nás rozhodnutí Alzy odejít z Heureky mrzí, protože energie, kterou by Heureka i Alza mohly investovat do zkvalitňování služeb pro zákazníka, teď bude věnována řešení sporů, vymýšlení stanovisek a kampaní," řekla mluvčí skupiny Rockaway MichaelaPapežová.

Podle Bravermana bude na Heurece i po odchodu Alzy z čeho vybírat - konkrétně z 16 miliónů produktů od více než 30 000 internetových obchodů. "Mezi nimi je přes 6000 důvěryhodných e-shopů s certifikátem Ověřeno zákazníky, které svým zákazníkům nabízí špičkové služby a nejkvalitnější servis," dodává.

Miliardové tržby

Obrat Alza.cz loni stoupl o 24 procent na rekordních 14,5 miliardy korun bez DPH (17,3 miliardy korun včetně DPH). Počet objednávek, které e-shop loni vyřídil, dosáhl pěti milionů.

Tržby Mall.cz se v posledním finančním roce pohybovaly kolem devíti miliard korun. Investiční skupina Rockaway Heureku a Mall.cz kupuje za víc než 200 milionů eur (5,4 miliardy korun). Obchod financují miliardáři Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Jde o jednu z největších transakcí v maloobchodu v posledních letech.

Skupina Rockaway loni prostřednictvím E-commerce Holdingu koupila i podíl v internetovém obchodu s elektronikou CZC.cz. Dříve převzal holding také e-shopy Vivantis.