Výroba osobních aut v Česku za čtyři měsíce letošního roku vzrostla o 10,6 procenta na 469 321 vozů. TPCA zvýšila produkci téměř o 14 procent, Škoda o devět a Hyundai o 13 procent. Oznámilo to v úterý Sdružení automobilového průmyslu.

"Celková výroba se tak proti stejnému období loňského roku zvýšila více než o deset procent. Největší podíl na tomto růstu mají výrobci osobních automobilů. Příznivý vývoj ale zaznamenaly i kategorie užitkových vozidel a motocyklů," uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

Tuzemským automobilkám pomáhá fakt, že trhy rostou ve všech členských státech Evropské unie a Evropského sdružení volného obchodu. Největší výrobce Škoda těžil z růstu zejména v západní a střední Evropě a mimořádná poptávka je rovněž po nových generacích modelů Superb a Fabia.

U kolínské TPCA pokračuje růst na hlavních trzích, kterými jsou Británie, Francie, Itálie a Německo. Závod Hyundai v Nošovicích vykazuje vysokou dynamiku růstu objemu výroby, a to i díky novému vozu Tucson, který je v Evropě nejprodávanějším modelem značky v historii.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Letošní rok bude podle analytika KPMG Jana Linharta z pohledu celkové výroby aut opět rekordní. "Dva největší výrobci, tedy Škoda Auto a Hyundai, však narážejí na strop svých kapacit. Škoda Auto může kapacitu postupně navyšovat nejen budováním nových kapacit, ale také optimalizací rozložení výroby aut a jejich klíčových komponent mezi jednotlivými závody. Hyundai má v tomto směru odlišnou pozici. Významná část dodavatelské základny byla vybudována na původní kapacitu 300 000 aut ročně, se současným nárůstem se dokázala vyrovnat, avšak další navyšování bude u některých dodavatelů vyžadovat větší investice," uvedl Linhart.

Autobusů bylo od ledna do dubna vyrobeno 1355 kusů, což proti stejnému období roku 2015 představuje mírný pokles o tři procenta. Iveco CR mělo na produkci podíl 90 procent a SOR 8,6 procenta.

V kategorii užitkových vozidel je stále jediným výrobcem Tatra Trucks, která zvýšila produkci o 21 procent na 331 nákladních aut. Avia v dubnu ještě nevyráběla. Výroba motocyklů u jediného výrobce Jawa Moto se zvýšila o 62 procent na 899 strojů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist