Ministerstvo práce a sociálních věcí připraví a předá vládě návrh, podle něhož by minimální mzda měla od ledna vzrůst na 11 tisíc korun z nynějších 9900 korun. Na sněmu odborů to v úterý řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dodal, že o částce se bude snažit přesvědčit koaliční partnery. Už dřív uvedl, že jeho strana bude prosazovat růst aspoň na 11 tisíc korun. Odboráři požadují přidání o 1600 korun, podle zaměstnavatelů je reálný růst o 600 či 700 korun.
Nezaměstnanost v Česku sice klesá a dostala se na nejnižší úroveň v Evropské unii, situace na tuzemském trhu práce ale určitě ještě není uspokojivá, řekl Sobotka.
"Historicky je to poprvé, kdy máme míru nezaměstnanosti nejnižší v EU. Země jako Německo nebo Rakousko byly vždy před námi," připomněl premiér. "Celostátně vypadají čísla dobře, ale úplně jinak, když se podíváte z pohledu Karviné nebo když se na ni podíváte z pohledu Mostu," říká s tím, že tyto regiony stále potřebují aktivní pomoc vlády.
Shodou okolností jde podle něj hlavně o oblasti, které jsou zasažené útlumem těžby uhlí. "Ať už kvůli problémům OKD nebo v důsledku toho, že vláda nerozhodla o prolomení limitů na Dole ČSA," říká.
K nástrojům, které by měly problém vyřešit, podle něj patří i příspěvek na dojíždění pro dlouhodobě nezaměstnané. O ten lze nyní žádat v pěti krajích České republiky a za první měsíc, kdy tento projekt pilotně funguje, o něj na úřadech práce zažádalo 27 lidí.
"S čím si zatím nevíme rady, je to, co s lidmi, které stále máme v evidenci na úřadech práce. Jakým způsobem jim pomoct, jak je motivovat," uvádí předseda vlády.
Podle šéfa odborářů Josefa Středuly se ale nedostatek zaměstnanců nevyřeší tím, že bude vláda do Česka zvát "za zlámaný groš" lidi z Ukrajiny. Ti jsou podle něj zvyklí na ještě daleko nižší mzdy než Češi, což by výdělky v tuzemsku táhlo dolů, tedy opačným směrem, než si odbory přejí. "Protože nikdo ze zaměstnavatelů zatím nechce garantovat, že zaplatí těmto lidem stejné mzdy za stejnou práci," zdůrazňuje Středula.
Minimální mzda by měla dál růst
Růst životní úrovně zaměstnanců je podle Sobotky hlavním úkolem, na kterém by měla vláda s odbory spolupracovat. "Vedeme o tom debatu při přípravě státního rozpočtu, myslím si, že vláda může pomoci, aby se zvýšily mzdy a platy v ekonomice," prohlásil předseda vlády. Růst by podle něj mimo jiné měla i minimální mzda, v příštím roce alespoň na 11 tisíc korun hrubého - což je o 1100 korun více než nyní.
"Vláda má svůj závazek, a to je podíl čtyřiceti procent k průměrnému výdělku. Této hodnoty zatím nedosahuje," připomněl Sobotkovi Středula. Podle něj skutečně není důstojné, aby někdo dostával takové peníze, že musí ještě okamžitě žádat o sociální dávky.
Zároveň Sobotka poděkoval odborům za "dobře vedený sociální dialog". Výsledkem je podle něj i fakt, že se české ekonomice po letech stagnace konečně začalo hospodářsky dařit.
Chystaná novela zákoníku práce by podle Sobotky měla v první řadě hlavně zlepšit postavení zaměstnanců. Odboráři například prosazují, aby nárok na pět týdnů dovolené měli všichni zaměstnanci, nejen ti státní. Zároveň trvají na tom, aby součástí novely zákoníku práce bylo i zrušení třídenní karenční doby - tedy pravidla, že během prvních tří dnů nemoci zaměstnanec nemá nárok na nemocenskou.
Zákoníkem práce se tripartita naposledy zabývala minulou středu. Jednání ale záhy skončilo, protože Svaz průmyslu a dopravy změny, které se odbory snaží prosadit, odmítl. Další zasedání se má konat v prvním červnovém týdnu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist