Severomořská ropa Brent, jejíž cenový vývoj je určující pro většinu světového trhu, na své cestě vzhůru prolomila padesátidolarovou hranici. Ve srovnání s lednovým minimem je tak skoro dvakrát dražší. 

Důvodů, proč cena stoupá, je několik. Zpráva o překvapivě prudkém poklesu zásob ve Spojených státech, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě. Dále výrazné omezení těžby v kanadské provincii Alberta způsobené obrovskými lesními požáry. Výpadky v Nigérii, kde na ropná zařízení či elektrorozvodné sítě v deltě Nigeru útočí protivládní rebelové.
Politický neklid a ozbrojené střety srážejí těžbu také v Libyi, problémy s těžbou mají Venezuela a Čína.

Rozumná cena: 50 – 55 dolarů za barel?

"Geopolitické problémy v západní Africe a na Blízkém východě, výpadky v dodávkách, zvýšená poptávka a možná i slabší dolar, to všechno pomáhá tlačit ceny ropy vzhůru. Nemyslím si však, že růst bude trvalý, protože ceny dosáhnou úrovně, která na trh vrátí ropu z břidlicových ložisek v USA," komentuje pro agenturu Reuters Jonathan Barratt, analytik společnosti Ayers Alliance.

Na světovém trhu je podle Rica Spoonera z australské CMS Markets stále znát značná převaha nabídky nad poptávkou. Předpokládá, že cena se bude v následujících týdnech a měsících pohybovat mezi 50 – 55 dolary za barel, což je "rozumná úroveň".

Cenové předpovědi – poslední i ty několik měsíců staré - mají značný rozptyl. Například francouzská banka Natixis počátkem letošního roku viděla průměrnou cenu barelu v posledním kvartálu 2016 kolem 38 dolarů. S tím, že trh se bude nadále "topit" v ropě v důsledku zvyšující se íránské, ale i saúdské produkce.

"Býčí trend" na trhu s ropou, tedy vzestup cen, předpovídá i americká banka Goldman Sachs, jeden z klíčových obchodníků s komoditami, který mívá předpovědi spíše opačné - "medvědí". Tedy často předpovídá pokles cen.

Zástupce OPEC: 65 dolarů beru

Cena ropy nebyla v uplynulých dvou letech "férová", řekl agentuře AP katarský ministr energetiky Mohammed bin Saleh al- Sada. Barel by měl podle něho stát 65 dolarů. To by byla cena příznivá pro producenty, neboť by jim umožnila vytvářet zdroje pro budoucí investice. A přijatelná i pro odběratele.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Katarský činitel nevylučuje, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na svém zasedání ve Vídni (druhého června) znovu pokusí dohodnout na omezení těžby. Na dubnovém zasedání v katarské Douhá se to nepodařilo kvůli rozporům mezi Saúdskou Arábií a Íránem. 

"Kartel přestal jako jednotná organizace v podstatě existovat," komentoval závěry nezdařené schůzky OPEC Igor Sečin, šéf ruského státního koncernu Rosněfť.

Cenu ovlivní i americký Fed

Cenu může ovlivnit také očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA, k němž se na svém červnovém zasedání chystá tamní centrální banka (Fed). Vyšší sazby přinesou posílení dolaru, které tlačí cenu vzhůru.

Jak poznamenává server oilprice.com, analytici nahlížející do křišťálové koule mají po ruce argumenty jak pro vzestup, tak pokles ceny. Investorům tak nezbývá nic jiného, než být připraveni na obě varianty.