Miroslav Toman obhájil post prezidenta Potravinářské komory ČR. Ve čtvrtek o tom rozhodla valná hromada komory, mandát má na další čtyři roky. Žádného protikandidáta neměl. Komora má jednoho nového viceprezidenta, předsedu představenstva Madety Milana Teplého. Nahradil Stanislava Coufala ze skupiny Interlacto.

V předsednictvu jsou zástupci hlavních oborových firem, Oldřich Reinbergr z cukrovaru Tereos TTD, generální ředitel firmy Jelínek Pavel Dvořáček, Čestmír Motejzík z Makokombinátu Písek, Jaroslav Kurčík za Penam z koncernu Agrofert a za malé a střední podniky Hynek Strnad.

"Hlavní úkoly jsou prosazovat ochranu trhu, ochranu zájmu výrobců proti zahraničním obchodním řetězcům, podporovat spolupráci s vědou a výzkumem a propagovat české potraviny," řekl po volbě šestapadesátiletý Toman.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Toman je zároveň prezidentem Agrární komory ČR, střet zájmů v tom ale nevidí. "V tuto chvíli jsou zemědělci a zpracovatelé na stejné lodi. Zpracovatelé musí najít odbyt u řetězců, je to i v zájmu zemědělců, aby měli například kde prodávat mléko," uvedl Toman.

U vědy a výzkumu by podle něj mělo ministerstvo zrychlit výběr úspěšných kandidátů na dotace na inovace v potravinářství, zlepšit by se podle něj měla i práce Výzkumného ústavu potravinářského Praha. "Jsme absolutně nespokojení," sdělil.

Toman se narodil 6. února 1960 v Žatci. Prezidentem komory se stal v září 2007, funkci přerušil během svého působení v čele ministerstva zemědělství od července 2013 do ledna 2014. Je synem stejnojmenného předlistopadového českého a federálního ministra zemědělství.