Rozhodnutí vlády neprolomit limity těžby u Horního Jiřetína se projevuje i ve sportu. Severní energetická, která silně lobbovala za možnost prodloužení těžby v lomu ČSA, se po neúspěchu rozhodla zbavit se mosteckého dostihového závodiště, ukázkového příkladu rekultivace ploch zničených těžbou.

V pátek společnost ovládaná Janem Dienstlem a nejbohatším českým uhlobaronem Pavlem Tykačem svůj 57,54procentní podíl prodala. Akcie v dražbě za 18,1 milionu korun koupila firma Charvát Group, vlastněná Jiřím Charvátem, šéfem českého Jockey Clubu. Hipodrom, který je nejnovější v zemi, nyní Charvát vlastní spolu s městem Most, druhým akcionářem.

Dostihy v Mostě zůstanou

Jiří Charvát po dražbě řekl, že na závodišti bude pokračovat dostihový sport. Těžařská společnost prodávala podíl v Hipodromu Most kvůli útlumu těžby v lomu ČSA.

"My tu dráhu potřebujeme, abychom měli jistotu, že tady můžeme provozovat dostihy, proto jsem tu dráhu koupil," řekl Charvát, který je prezidentem Jockey Clubu ČR.

S novým majitelem většinového podílu se příští týden sejdou zástupci radnice. "Seriózní jednání bylo s novým nabyvatelem akcií už od samého počátku, pan doktor Charvát za námi byl už před dražbou. Mostečané by o dostihový sport neměli přijít," řekl novinářům náměstek primátora Marek Hrvol. "Domluvíme se, co bude s hipodromem dál, předpokládám, že vytvoříme nějakou koncepci," doplnil.

Vyvolávací cena dnešní dražby byla deset milionů korun. Přiklepnuty byly akcie novému vlastníkovi zhruba po dvaceti minutách. Odhadnutá cena závodiště byla 15 milionů korun. "Jsme rádi, že je tu příslib, že dostihový sport bude zachován. Letošní sezona má ekonomické krytí a bude pokračovat tak, jak byla naplánovaná, například v sobotu je zrovna dostih," řekla po dražbě mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Dostihový areál, který se nachází na jižním okraji Mostu, vznikl rekultivací důlní výsypky. Místo využívají hojně také in-line bruslaři.

Závodiště má přímou dráhu pro rovinové dostihy dlouhou 1200 metrů. V areálu je také tréninková dráha s písčitým a travnatým podkladem. Trénovat mohou jezdci s koňmi na rozloze 43 hektarů. "Je potřeba dobré dráhy uchovat, protože koně se zlepšují," uvedl Charvát. "Tahle dráha je dobrá pro sázkaře," dodal.

Firma Charvát Group podle informací na svých webových stránkáchpodniká v průmyslové hydraulice a druhou aktivitou jsou průmyslové kapaliny. Roční obrat je kolem 25 milionů euro (675,7 milionu korun).

Vláda na podzim rozhodla, že těžba v lomu ČSA nebude pokračovat za územními ekologickými limity. "Rozhodnutí nutí Severní energetickou postupně odstavovat těžební technologii a rušit pracovní místa. Vládní usnesení má negativní dopad i do ostatních oblastí činnosti skupiny. Dostihový areál je jednou z nich," uvedla už dříve mluvčí Severní energetické. Akcionáři podle ní nemohou nadále podporovat hipodrom. Roční ztráta Hipodromu Most byla zhruba deset milionů korun.