Společnost Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada, který začínal jako obchodník se šrotem, koupila většinový podíl ve firmě Elton hodinářská z Nového Města nad Metují. Ta je výrobcem náramkových hodinek značky Prim. Podíl Czechoslovak Group koupila od pražské firmy E-Centrum, která zůstane menšinovým společníkem Eltonu. 

Cena transakce nebyla zveřejněna, řekla mluvčí Eltonu Adéla Dittmannová. "Tímto krokem Czechoslovak Group pokračuje ve své vizi udržovat a dále rozvíjet tradiční československé značky, které jsou ve svých oborech výjimečné. Silné zázemí holdingu, který má aktuálně téměř 5 tisíc zaměstnanců, přináší novoměstskému výrobci hodinek nové možnosti růstu a vývoje," uvedli Dittmannová a mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek. Novým předsedou představenstva Eltonu se stal Martin Pabiška, který v čele firmy vystřídal Aleše Fleischmanna.

12,3 mld. Kč

byl loni obrat firem, které jsou od letoška sdruženy do skupiny s názvem Czechoslovak Group miliardáře Jaroslava Strnada. Holding letos pokračuje v expanzi.

Do Strnadovy sféry vlivu patří například:

Tatra Trucks, Tatra Defence Vehicles
výrobce nákladních vozů a vojenské techniky. Nově Strnad koupil i živořící Avii.

Dubnický metalurgický kombinát
slovenský výrobce komponentů pro železniční průmysl dodává i zbrojní techniku. Odlévá například hlavně pro těžká děla.

Karbox

výrobce kontejnerů

MSM Group

slovenská zbrojovka vyrábí munici i vojenská vozidla. 

Retia

český výrobce radarů a vojenské elektroniky

Job Air Technic 

unikátní certifikované servisní centrum pro velká letadla

Dako-CZ

výrobce kolejových vozidel ovládá s Alexejem Beljajevem, "ruskou spojkou" pro střední Evropu. Firma byla minulých letech největším sponzorem Strany práv občanů, dříve tzv. Zemanovců.

 

Podnik Elton hodinářská je pokračovatelem novoměstské hodinářské tradice založené v roce 1949. Firma se zaměřuje na individuální výrobu hodinek na objednávku. Ročně vyrobí kolem 5 tisíc kusů hodinek, z nichž přibližně pětinu tvoří hodinky s mechanickým strojkem. Podnik má asi 50 zaměstnanců. V roce 2009 Elton dokončil rozsáhlou investici do technologií, díky níž si dělá sám všechny díly mechanických strojků i zapouzdření. "Díky této investici je Elton jednou z mála světových firem, která dokáže vyrobit mechanické hodinky v jedné továrně," uvedla Dittmannová.

Loni Elton hodinářská zvýšila prodej o 20 procent na 48 milionů korun a letos zatím plánovala zvýšení tržeb na více než 50 milionů korun. Růst odbytu podnik letos čeká zejména v Japonsku. Na českém trhu si vyšší tržby slibuje od nyní představené limitované edice náramkových hodinek k 700. výročí narození císaře Karla IV. Průměrná cena mechanických hodinek se pohybuje kolem 50 tisíc korun. Pokud jsou ze zlata, blíží se jejich cena k půl milionu korun. Ceny quartzových hodinek jsou mezi 5 tisíci až 20 tisíci korun.

Před rokem 1989 tvořila zhruba polovinu produkce novoměstské společnosti speciální výroba pro vojenské účely. Po roce 1989 firma tuto výrobu opustila.

Do Strnadova průmyslového a zbrojařského holdingu Czechoslovak Group patří například kopřivnická Tatra. Portfolio českých a slovenských firem skupiny zahrnuje vojenská a speciální vozidla, terénní nákladní automobily, zbraně, munici, ale i strojírenské výrobky pro automobilový, železniční a letecký průmysl nebo silniční dopravní služby. Podniky holdingu Czechoslovak Group loni vytvořily tržby 12 miliard korun.

Zatím poslední akvizicí firmy byl nákup automobilky Avia od indické firmy Ashok Leyland. Letos v únoru skupina ovládla letecké opravárny Job Air Technic z Mošnova u Ostravy. V dubnu získala pardubickou společnost Retia vyrábějící radarovou techniku a další vojenskou elektroniku.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Hodinky s označením Prim prodává i konkurenční frýdecko-místecká MPM-Quality, která ochrannou známku vlastní od roku 2001, kdy ji koupila od tehdejší Chronotechny Šternberk. Obě firmy kvůli tomu vedly už několik soudních sporů a záležitost není dořešena. Problémy mají svůj původ v době privatizace v 90. letech.