Českého ovoce bude letos zhruba o pětinu méně než loni. "Mohou za to mrazy, deště a kroupy, které poškodily část úrody," říká předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík 

K největšímu poklesu úrody dojde u meruněk a broskví, které koncem dubna zasáhly mrazy. O něco méně klesne úroda hrušek a jablek. Škody způsobené mrazem vyčíslili ovocnáři přibližně na 400 milionů korun.

"Teď nám navíc přibývají krupobití, takže minulý týden byly významně poškozeny pěstitelské oblasti, které paradoxně přežily mráz," říká Ludvík. Od krup je tak podle něj "rozbité" například Českobrodsko, Slánsko, Náchodsko a Hradecko. "Kde mrzlo, tam kroupy nechodí - a naopak," dodává.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se