Do továren po celé Evropě se chystá vtrhnout změna srovnatelná s masivním nástupem parních strojů na začátku 19. století. Přicházející digitalizace výroby zaručí, že lidské ruce nahradí při stereotypních činnostech velmi sofistikovaní roboti. O takzvaném Průmyslu 4.0 diskutují účastníci konference Průmysl 4.0, kterou v úterý pořádá mediální dům Economia ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi.

"Národní iniciativa Průmysl 4.0 popisuje roli státu jednoznačně," říká Eduard Muřický, náměstek ministra průmyslu. Stát musí garantovat především bezpečnost, standardizaci, výzkum a vývoj a reagovat na změny na trhu práce. Nejdůležitější podle něho bude umět se učit.

Podle člena předsednictví Škoda Auto Bohdana Wojnara bude ekonomika v budoucnu stát především na datech. "Technologie jako virtuální realita, 3D tisk, digitální plánování a simulace výrobních linek již dnes ve Škodě využíváme," říká.

Speciál Průmysl 4.0

"Nechceme sádrové trpaslíky, absolventy škol bez přesahu znalostí do dalších oborů. Potřebujeme flexibilní lidi, kteří se dokážou orientovat v měnících se podmínkách," říká Eduard Palíšek ze Siemensu.

"V některých profesích se trh práce výrazně změní, ale jak přesně, zda bude nezaměstnanost větší či menší, dnes nikdo s určitostí neví," dodává náměstek Muřický.

Cílem konference je poskytnout účastníkům podrobné informace o přicházejících změnách, ukázat příklady, jak funguje digitalizace průmyslu u našich zahraničních sousedů a poradit, jak se na změny ve výrobě nejlépe připravit. Na konferenci také zazní, jakým způsobem chce čtvrtou průmyslovou revoluci podpořit český stát.

"Na Průmysl 4.0 se nedá sáhnout, nedá se koupit. Je to spíše myšlenkový rámec, jak s pomocí digitálních technologií a internetu přistupovat k výrobě. Zkrátí cestu výrobku od vývoje na trh, zvýší produktivitu a zvětší pružnost výroby," zmínil nedávno Wolfgang Weissler, ředitel divize Digital Factory ve společnosti Siemens.

Chytří roboti budou stále více komunikovat mezi sebou a samotným výrobkem. Tato radikální změna ovlivní celý proces výroby – od zadávání dokumentace, možnosti individualizace výrobků po nároky na kompetence dělnických profesí. Na změny průmyslové výroby se musí připravit zejména tuzemské výrobní firmy, které dodávají své zboží nebo díly do zahraničí. Jedině ten, kdo bude schopný inovovat své výrobní procesy a reagovat na trendy, neztratí svou konkurenceschopnost.

"Český průmysl potřebuje pracovat s výsledky výzkumu v oblasti robotiky, automatizace výroby. Mimo jiné proto, že česká ekonomika je výrazně zaměřena na průmysl a Německo, kde se prosazuje Průmysl 4.0," vysvětlil před časem Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.

Na konferenci diskutují i majitel a zakladatel společnosti ABRA Software Jaroslav Řasa nebo výkonný ředitel výrobce zdravotnických lůžek Linet Tomáš Kolář. Hlavními partnery akce jsou společnosti Siemens, T-Mobile a Škoda Auto.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist