Na konci prvního čtvrtletí 2016 nezvládalo splácet dluhy 337 tisíc osob, což je o 31 tisíc více než ve stejném období loni. Objem takzvaného ohroženého dluhu, tedy dluhu, u něhož nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí řádné splátky, ale meziročně klesl o 7,9 procenta na 47,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Česká spořitelna startuje malé půjčky "do výplaty" - čtěte ZDE

Počet klientů s úvěrem se ke konci prvního čtvrtletí mírně zvýšil na 3,062 milionu, tedy o 0,5 procenta. K témuž datu činil počet klientů bank a finančních institucí nesplácejících dlouhodobý dluh 32 tisíc osob, což bylo meziročně o 6,4 procenta méně. Počet klientů nesplácejících krátkodobý dluh byl 305 tisíc, o 12 procent vyšší než před rokem.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Krátkodobé půjčky jsou mezi lidmi stále oblíbené. I přesto, že pozvolna klesá tempo zadlužování těmito úvěry, roste počet lidí, kteří tyto půjčky nezvládají splácet. Na druhou stranu registrujeme, že se lidé o aktuální stav svých úvěrů začínají mnohem více zajímat," uvedl výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Celkové zadlužení obyvatel dosáhlo v prvním čtvrtletí 1,84 bilionu korun, což je téměř o 117 miliard (o 6,8 procenta) více než ve stejném období 2015. Zvýšila se také průměrná částka úvěru na jednoho klienta, která u dlouhodobého dluhu činila 1,3 milionu korun, což je meziročně o 82 659 korun více. Průměrná částka úvěru na klienta s krátkodobým dluhem činila 158 525 korun, vyšší byla o 8747 korun.