Británie řeší bizarní skandál. Nicol Thorpová (27) pracovala jako recepční v poradenské společnosti Portico. Firemní manuál oblékání (tzv. dress code) jí přikazoval chodit do práce na podpatcích vysokých od pěti do deseti centimetrů. Nicol z toho ale bolely nohy. Když si vzala boty s nízkým podpatkem, dostala výpověď. Sepsala petici požadující změnu zákona, aby firmy už nemohly ženy "sexisticky" nutit k nošení vysokých podpatků. Petici podepsalo přes jedenáct tisíc lidí, takže kauzou se teď bude muset zabývat britská vláda.

"Nesmyslný spor o hloupost," řeknete si asi, zvlášť pokud jste muž. Čtenářky ega! si ale možná spíš pohladí opuchlá a rozedřená chodidla. Vysoké dámské podpatky jsou překvapivě zajímavým tématem. Spojují módu, sex, zdraví, historii a spoustu dalších rovin.

Málokterý muž třeba tuší, že se na nich ženy musí učit chodit. Návrhářka bot Eva Klabalová odhaduje získání základního pocitu stability nejméně na týden.

"Některé ženy se to ale nenaučí za celý život," zdůrazňuje. "Je to škoda, protože podpatky dodávají ženě sebevědomí. Donutí ji narovnat záda a zpevnit držení těla, takže pak má ze sebe lepší pocit…" 

Martina na pásu

Vyhozená britská recepční v petici tvrdí, že boty na vysokých podpatcích škodí zdraví. Jestli je to pravda, jsme se snažili ověřit ve výzkumném pracovišti tělesné výchovy a sportu Casri (www.casri.cz), patřícím Ministerstvu obrany ČR. Zdejší odborníci měří, jaké síly při chůzi a běhu působí na lidské tělo a jak nás ovlivňuje výběr obuvi.

"Leonardo da Vinci kdysi lidskou nohu označil za nejdůmyslnější vynález, jaký kdy viděl," vysvětluje expert na biomechaniku Aleš Tvrzník.

"Botami na podpatku výrazně zasahujeme do její funkčnosti. Jak moc, bude záležet na výšce podpatků a délce jejich nošení. Všechno ale souvisí se vším. Chodidlo ovlivňuje celý oporový systém od kolena přes pánev až po krční páteř. Pokud vás tedy bolí hlava, může to být i nevhodnou obuví." 

7× špatně:
Jak v podpatcích trpí ženské nohy?

◼ "Záleží na výšce, nicméně obecně se dá říct, že na podpatcích dochází k přenosu váhy na přední část nohy," shrnuje Aleš Tvrzník z biomechanické laboratoře Casri.

To vede nejméně k sedmi negativním biomechanickým změnám:

◼ 1. Zánártní kůstky se oproti prstům ohnou do tupého úhlu (viz první infografika), což vyřadí podélnou klenbu. Ta přitom v běžných botách s plochou podrážkou funguje jako tlumič nárazů vznikajících při chůzi.

◼ 2. Dochází k přetěžování přednoží a zkracování svalů mezi kůstkami nártu a prstů.

Zaprvé je to bolestivé a zadruhé to tlačí prsty k sobě (zvlášť pokud jsou boty příliš úzké).

Během evoluce to zřejmě urychlí zužování chodidla.

Naši opičí předkové měli chodidlo široké s palcem v opozici, ale u lidí je chodidlo stále užší. Podpatky jsou tedy zesíleným selekčním tlakem, který nás vzdaluje přírodnímu stavu.

◼ 3. Zkracují se a funkčně se zhoršují i Achillovy šlachy a svaly lýtka. Při chůzi na podpatcích se neprotahují, čímž se mohou dostávat až do křeče.

"Achillovky se zkracují i při sezení v lodičkách," zdůrazňuje Aleš Tvrzník.

"U kancelářského stolu je proto ženám doporučuji zout a chodidla i lýtka si protáhnout."

◼ 4. Nestabilní kotníky se na podpatcích propadají dovnitř a s nimi i kolena. Časté nošení vysokých podpatků tak může vytvarovat nohy do X. 

◼ 5. Palcový kloub je přetěžován, čímž se časem vytváří deformita označovaná jako vbočený palec (hallux valgus).

◼ 6. Zhoršeným prokrvením chodidla může docházet ke vzniku křečových žil. Zároveň hrozí i chronické poškození nervů.

◼ 7. Vysoké podpatky omezují přirozenou rotaci chodidel, což způsobuje větší namáhání kolen. Při častém nošení podpatků se tak zvyšuje riziko vzniku artrózy.

Možná to vysvětluje, proč ženy artrózou kolene trpí až dvakrát
častěji než muži.

Už ze zdravotně-preventivního hlediska stojí Tvrzník na straně žen, které se povinnému nošení vysokých podpatků brání. Jenže je třeba přihlédnout i k tomu, že podpatky učiní ženskou chůzi atraktivnější pro mužské oči.

"Nohy se opticky prodlouží, zadek se zpevní a chůze se stane houpavou," vysvětluje. "Ženy se v bocích kývou víc než muži, protože mají širší pánev. Podpatky to ještě zesílí. To všechno se mužům samozřejmě líbí."

Otázka ale je, jak vysokou cenu za to ženy platí. V Casri jsme to ověřili s pomocí spe­ciálních vložek, na nichž je 198 bodů měřících vertikální tlak (99 na každém chodidle). Modelka Martina (28) dostala na opasek bezdrátový přenašeč signálu, se kterým vypadala jako sebevražedný islámský atentátník. Na běžícím pásu se pak prošla v lodičkách s vysokým podpatkem a pro srovnání i v
teniskách s plochou odpruženou podrážkou.

Počítač výsledky zprůměroval a vytvořil grafy rozložení váhy při Martininých nejtypičtějších krocích v obou typech bot. Obrázky na straně 15 ukazují, že podpatky ženské nohy doslova ničí, huntují, masakrují… 

Svobodné české nohy

Malý průzkum magazínu ego! ukázal, že v Česku podobná petice nejspíš nehrozí.

Na rozdíl od britských zaměstnavatelů jsou totiž domácí firmy mnohem méně formální.

"Naše interní předpisy ženám určují aspoň středně vysoké podpatky, což je kolem pěti centimetrů," říká Lucie Simpartlová, ředitelka Partners investiční společnosti. "Vyšší už by mi osobně připadaly přehnané - pokud na ně žena není zvyklá, celý
den se to nedá vydržet." 

Energetická společnost ČEZ dress code nemá. "Našim pracovnicím nic nepřikazujeme a mohou chodit klidně v teniskách," vysvětluje členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková

Ta má ve firmě na starosti i personalistiku.

"Nemáme striktně stanoveno, co by si naši zaměstnanci měli obouvat," dodává tisková mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

"Průzkumy, které jsme si prováděli, potvrdily, že si klienti nepřejí přílišnou uniformitu a formálnost v oblečení zaměstnanců banky. Naše interní pravidla proto pouze určují, že by oblečení
mělo působit seriózně." 

Vábnička na muže

Podle tři roky staré studie britských podiatrů začnou průměrnou ženu bolet nohy v botách na vysokých podpatcích už za hodinu a sedm minut. Není to příliš překvapivé. Zajímavější je, že by tato dobrovolná "mučidla" ženy neměly nosit už z hlediska sociobiologie - interdisciplinárního vědního oboru, který se příčiny našeho chování snaží hledat v evoluci. Podpatky totiž nedávají smysl už jen proto, že se v nich špatně utíká. A je tak potažmo ohrožena i základní biologická funkce ženy - úspěšný přenos kvalitních genů na potomstvo. Pokud se tedy podpatky v rámci módy prosadily, musí dámám v tomto smyslu přinášet něco, co jejich nevýhody přebíjí. 

V čem jsou podpatky sociobiologicky a evolučně výhodné? V čem zvyšují ženinu šanci na výběr pokud možno co nejlepšího sexuálního partnera a otce jejích dětí?

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se