Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens plánuje další expanzi. Firma, jejíž tržby loni přesáhly šest miliard korun, postaví novou linku ve svém znojemském závodě, přestože ji původně plánovala umístit do Egypta. Pegas také založí dceřinou společnost v Jihoafrické republice, kde má vzniknout nový závod. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informoval mluvčí firmy Jan Židek. Pegas v současnosti vyrábí kromě Česka právě v Egyptě. 

Akcie firmy obchodované na pražské burze po zprávě o expanzi rostou jen mírně, a to o 0,25 procenta na 792 korun. Za posledních šest měsíců ale cenné papíry textilky zhodnotily o 7,5 procenta, zatímco index pražské burzy PX klesl o více než 12 procent. Pegas také akcionářům pravidelně vyplácí dividendu.

Investice na jihu Afriky je teprve na začátku, v tuto chvíli firma řeší koupi vybraného pozemku, který chce získat do svého vlastnictví ještě letos. "Uvažujeme o instalaci nejmodernější linky, která vzhledem k nižším investičním výdajům, nižším nárokům na infrastrukturu a nižší kapacitě představuje vhodnou platformu pro etablování se na nových, rozvíjejících se trzích. Zároveň začínáme jednat se zákazníky, kteří projevili zájem o spolupráci v tomto regionu, abychom naplnili kapacitu nové linky," uvedl generální ředitel společnosti František Řezáč. Na základě jednání se zákazníky se firma rozhodne o nákupu nové linky nejpozději v první polovině příštího roku.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Ve Znojmě by měla být nová linka uvedená do komerčního provozu ve třetím čtvrtletí příštího roku. Její roční kapacita se plánuje na 10 000 tun, tedy tolik, jako měla mít egyptská linka. Firma ji umístí do budovaného skladu, který mohla začít stavět díky nově vydanému územnímu plánu.

Ke změně plánu a umístění linky do Česka místo do Egypta vedlo představenstvo několik důvodů. "Zejména vývoj produktového portfolia a s tím spojená očekávaná komercializace několika technických projektů, které si vyžádají nutnost instalace speciálních dodatečných technologických zařízení. Důležitý faktor je i vývoj poptávky po technologicky vyspělých produktech v Evropě a nedostatek výrobních kapacit v České republice, které by nám ji umožnily uspokojit," uvedl Řezáč. Existuje také možnost využít investiční pobídku v Česku.

V Egyptě se aktuálně stavba nové linky neplánuje. Vývoj v tamějším závodě závisí podle mluvčího společnosti Jana Židka na budoucí situaci na trhu.

Pegas Nonwovens zaměstnává 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají zejména při výrobě jednorázových hygienických potřeb, jako jsou dětské pleny, výrobky pro inkontinenci dospělých a dámské hygienické výrobky. V menší míře Pegas dodává netkané textilie také pro stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru