Open space, ve kterém pracujete, jako vždy šumí desítkami hlasů vašich kolegů. Vy se přitom zoufale potřebujete soustředit na svou práci a zrovna vás moc nezajímá, že se lidé v okolí právě smějí hloupému vtipu nebo si po telefonu vyřizují účty se svými partnery. Poslouchat je musíte, i když vlastně nechcete.

"Lidské hlasy nesou informace, které vás ruší od práce. Mozek vás nad nimi totiž podvědomě nutí přemýšlet," říká Jan Šafařík z firmy Audiopro. Ta v Česku jako první začala prodávat zařízení, které má s podobně rušivými zvuky zatočit.

Nejde přitom o stavbu žádných odhlučňovacích stěn nebo zvukotěsných místností. Audiopro pouze v kancelářských prostorách, ordinacích nebo bankách rozmístí sérii reproduktorů, které ruch lidských hlasů zastíní.

"Zvukový systém zkrátka rušivé zvuky překryje jednolitým signálem a vy jim přestanete rozumět," uvádí další zástupce firmy Lukáš Král, jejž doplňuje kolega Šafařík. "Nejde o to, abyste neslyšeli, že člověk kousek od vás něco křičí. Jde o to, abyste nerozuměli, co křičí. Aby vás to nad jeho slovy nenutilo přemýšlet," vysvětluje zvukový expert, podle něhož se "nesrozumitelnost" okolních promluv s přispěním systému projeví ve vzdálenosti od
pěti metrů dál.

První byli Římané

Sound masking, jak se postup nazývá, přitom není žádným výkřikem moderních technologií. "Se vším se začalo vlastně už ve starověkém Římě. Římané měli na svých terasách kašny a ty je svým šploucháním chránily před ruchy z přilehlých ulic, kde jezdily povozy po kamenných cestách," říká Šafařík.

Technologie, již používá Audiopro, je ale přece jenom o něco rozvinutější. Využívá zvukový systém americké společnosti Cambridge Sound, která v oboru působí už bezmála 30 let. "V podstatě jde o systém reproduktorů, které v daném prostoru vytvářejí čtyři různé signály ve frekvenčním pásmu lidské řeči. Zvuk je vyzařován přímo, aby se v prostoru rozložil," vysvětluje Král, podle něhož by bodové repráky působily rušivě. Lidé by totiž rozpoznali, odkud zvuk, který oba zástupci firmy přirovnávají k šumění vodopádu, vychází.

"Náš zvukový systém nesmí lidé vědomě vnímat. Ideální situace je taková, že si ho nikdo ani nevšimne a on přitom bude plnit své úkoly," říká Šafařík.

Instalace reproduktorů do open spacu prý není nijak náročná a zpravidla zabere jediný den. Nejprve si technici daný prostor "přeměří" a vzhledem k jeho výšce a hloubce pak rozmístí jednotlivé reproduktory.

"Potom má zákazník dvouměsíční zkušební lhůtu, během které si náš sound masking může vyzkoušet," uvádí Král, podle něhož lze míru odhlučnění během dne programovat pomocí webového prohlížeče.

"Můžete si nastavit různé špičky. Třeba mezi šestou a čtrnáctou hodinou bude systém stínit intenzivnější ruchy. Když pak lidé odejdou z práce, tak se zase intenzita odhlučnění automaticky sníží," vysvětluje technik Král, který přitom přiznává, že zvuková technologie nevyřeší všechno.

"Kolegovi, který křičí kousek od vás, budete pořád rozumět. Systém je nastaven na průměrný hluk v dané místnosti a na aktuální výchylku nereaguje. Odezva by beztak přišla s odstupem několika sekund nebo minut, a to už by vám moc nepomohlo," míní.

Ve Spojených státech běžná věc, v Česku novinka

Se sound maskingem začalo Audiopro, které ve zvukovém byznysu působí už od roku 2002, loni v říjnu. Zatímco v USA odhlučňování open spacu využívá desítky institucí a korporací, jako jsou NASA, IBM nebo Microsoft, v Česku a na Slovensku zatím firma stihla získat dva platící zákazníky a s dalšími několika právě jedná.

"Sound masking je určený hlavně pro open spacy, které začaly v Americe. Sem přišly se zpožděním a se zpožděním přichází i tahle odhlučňovací technologie," uvádí Šafařík, podle něhož je pro firmu zatím obtížné propagovat produkt, který v zemi nikdo nezná. "Před rokem jsme o sound maskingu nevěděli ani my sami. Nebýt našeho ředitele, který dostal od policie zadání na podobný systém, bychom se o něm zřejmě nedozvěděli," vysvětluje technik.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

I když prý platí, že většinu zákazníků by měly tvořit firmy s otevřenými kancelářskými prostory, další využití lze nalézt právě v prostorách bezpečnostních složek nebo bank či lékařských ordinací. "Buď systém využijete pro zvýšení koncentrace vašich zaměstnanců, které obklopuje ruch, nebo vám zajistí soukromí. Každý určitě zažil situaci, kdy v čekárně zaslechl něčí diagnózu, kterou lékař pronášel uvnitř své ordinace," uvádí příklad Král.

Podle něj firma právě jedná s jedním z policejních oddělení, kde by měla svůj sound masking instalovat. "Když stavíte třeba výslechovou místnost na zelené louce, tak budete odhlučnění nejspíš řešit už konstrukčně s pomocí architekta a akustika. Jenže taky mohou vaše policejní oddělení přestěhovat do prostor, které na výslechy nejsou uzpůsobeny. Odhlučňovací stavební úpravy jsou přitom poměrně nákladné," říká Šafařík.

Podle jeho kolegy Krále si firma za jednu instalaci průměrně účtuje asi 100 tisíc korun.

"Jde o bezúdržbový systém, takže nevybíráme žádné další servisní poplatky," uvádí zástupce Audiopro, který dodává, že celková spotřeba sound maskingu v průměrně velkém open spacu by měla být nižší než u 40wattové žárovky.