Růst německé ekonomiky po slušné expanzi v letošních prvních třech měsících ve druhém čtvrtletí zřejmě prudce zpomalí. V pravidelné měsíční zprávě to v pondělí uvedla německá centrální banka. Později během roku ale podle ní největší evropskou ekonomiku čeká zotavení a návrat k solidnímu růstu.

Bundesbank předpokládá, že hospodářský růst Německa zpomalí oproti prvnímu čtvrtletí kvůli nižším exportním zakázkám průmyslových firem či výkyvům ve stavebnictví. Vytratí se také příznivý vliv, který na ekonomiku měla relativně mírná zima.

Hrubý domácí produkt Německa v prvním čtvrtletí stoupl o 0,7 procenta proti předchozím třem měsícům. Ve srovnání se závěrem loňského roku se tak tempo jeho růstu více než zdvojnásobilo a dosáhlo nejvyšší úrovně za poslední dva roky.

"Příznivá nálada, kterou ukazují průzkumy firem a domácností, naznačuje, že po slabém druhém čtvrtletí by měl hospodářský růst v příštích šesti měsících opět zrychlit," uvedla podle agentury Reuters Bundesbank. Výhled ekonomického růstu Německa na letošní rok ovšem ponechala beze změn na 1,7 procenta. Stejným tempem rostla ekonomika Německa také v loňském roce.

Německé ministerstvo financí v pondělí ve vlastní měsíční zprávě uvedlo, že domácí ekonomika měla dobrý začátek druhého kvartálu. Tento vzestup bude zřejmě pokračovat, i když pomalejším tempem než v prvním čtvrtletí, kdy rostoucí soukromá spotřeba, vyšší investice do výstavby a vládní výdaje na běžence kompenzovaly nepříznivý vliv v podobě slabého zahraničního obchodu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Export podle ministerstva nadále roste díky poptávce ze zemí Evropské unie, která vyvažuje slabší poptávku po německém zboží na rozvíjejících se trzích jako Čína či Rusko.

Šéf německého svazu velkoobchodníků a exportérů BGA Anton Börner ale v pondělí podle agentury Reuters upozornil, že německý export, kdysi tradiční hlavní tahoun německé ekonomiky, letos vzroste méně, než se dosud čekalo. Na vině jsou vnější rizika, například možný odchod Británie z EU či nejistota před volbami v USA a ve Francii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist