Místo platební karty vytáhnete u pokladny mobil, přiblížíte ho k platebnímu terminálu, zadáte do něj PIN a máte zaplaceno. Takovou možnost mají nově klienti ČSOB a Poštovní spořitelny. Po bezkontaktních kartách či platebních nálepkách tak Češi dostávají další způsob, jak rychle platit.

Banka nyní spouští novou aplikaci pro chytré telefony se systémem Android (4.4 a vyšší) a s technologií, která bezkontaktní platby podporuje (NFC). Aplikace je zdarma ke stažení v obchodu Google Play.

"Udělat si platební kartu z telefonu" už dříve umožnila klientům GE Money Bank (dnes Moneta), ale projekt loni pro malý zájem stopla. Nyní tuto službu nabízí také Fio banka. Novinka od ČSOB se od obou projektů liší v tom, že ze hry vyřadila mobilního operátora. Ten v případě Monety a Fio banky vydává speciální SIM kartu, na níž je nahraná speciální platební karta. Obě banky také spolupracovaly nebo spolupracují jen s operátorem O2, což dále limituje využití.

Aplikace nazvaná ČSOB NaNákupy je jednodušší právě proto, že operátory ze hry vylučuje. Klientům ČSOB, pro které je zatím výhradně určena, si stačí aplikaci stáhnout a aktivovat ji kódem, který si vygenerují v internetovém bankovnictví. Pak se jim do ní nahrají všechny karty, které v ČSOB mají - a mohou začít mobilem platit v obchodech.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Stačí si zdarma stáhnout aplikaci, službu si aktivovat a v podstatě ihned můžete začít platit mobilem. Všechny benefity svázané s kartou zůstanou samozřejmě zachovány," říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

Karty v mobilu jsou chráněny PIN aplikace. Na rozdíl od bezkontaktní karty nebo nálepky je možné chránit PIN všechny platby – i ty do 500 korun. Při krádeži či ztrátě telefonu pak lze na zákaznické lince zablokovat jen samotnou aplikaci, a nikoli celé karty.

Banka plánuje aplikaci rozšířit o další funkce, například o platby na internetu a o správu karet, a dá ji pak k dispozici i klientům konkurenčních bank. "Do konce roku chceme služby rozšířit o užitečné funkcionality, které bude moci využívat i široká veřejnost. Zejména půjde o virtualizaci věrnostních kartiček, archivaci účtenek nebo sdílený nákupní seznam," říká Martina Slavíková, mluvčí Poštovní spořitelny.

Placení mobilem bez zapojení operátora chystá také Komerční banka, otestovat by ho letos chtěla i Česká spořitelna. Mobilů s NFC funkcí je v Česku nyní v oběhu asi 1,5 milionu.