V Polsku vznikne nový startupový fond, který bude mít k dispozici zhruba 18 miliard korun. Bude však otevřený i pro firmy mimo Polsko. Země se chce stát mostem mezi Východem a Západem, říká Eliza Kruczkowska, ředitelka polské organizace Startup Poland, která se snaží zlepšovat prostředí pro technologické a inovativní firmy v Polsku. Lidé v regionu si podle ní mohou mohou zakládat na znalostech programování a chtějí také měnit svět.

Polská vláda chce nakopnout startupové prostředí miliardami zlotých. Jste s tím jako šéfka organizace, která za ně v Polsku lobbuje, spokojená?

Je to obrovská suma. Půjde o největší fond ve střední a východní Evropě, který bude mít k dispozici 2,8 miliardy zlotých (asi 18 miliard korun). Není ale otevřený jen pro polské firmy, může spolupracovat i se zahraničními zájemci. To je podle mě jednoznačně správně. Pokud chceme fungovat jako most mezi Východem a Západem, musíme se otevřít všem, nejen Ukrajincům a Bělorusům. Aktuální je teď polský startupový vízový program. Už ho zavádí Litva, v říjnu Estonsko. Ve Francii existuje program "French Tech Ticket". Také Britové nabízejí speciální technologická víza pro lidi ze zemí mimo EU.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se