Rozhodnutí o vystoupení z Evropské unie bude mít dopad i na vzájemný byznys mezi Británií a Českem. Minimálně v tom, že některé britské firmy budou vyčkávat s plánovanými investicemi, dokud nebude jasnější, jak bude vypadat další spolupráce mezi Velkou Británií a EU.

"Některé firmy rozhodnutí o investicích pozdrží, dokud se nevyjasní, s jakými podmínkami budou moci v budoucnu počítat," říká pro HN generální ředitelka Britské obchodní komory v Česku Marcela Roche.

HN: Co zaznívalo před brexitem mezi vašimi členy?

Sice jsme nedělali žádný oficiální průzkum mezi našimi členy, ale ze setkání a komunikace s nimi vyplývalo, že zatímco firmy v Británii byly rozděleny na dva tábory, tak mezi našimi členy, kteří působí v Česku, většina nebyla zastáncem brexitu.

BritCham

Komora BritCham sdružuje přes dvě stovky zejména britských firem působících v Česku, mezi největší patří mobilní operátor Vodafone nebo řetězec Tesco.

Jejím hlavním úkolem je pomáhat britským firmám s exportem či hledáním dodavatelů, ale i s investicemi - například najít vhodnou firmu ke koupi nebo místo pro výstavbu nové továrny.

HN: Přitom toto rozhodnutí může britským vývozcům pomoci díky slabší libře, není to tak?

Z krátkodobého horizontu by to tak mohlo vypadat. Ale z dlouhodobějšího hlediska bude horší vyčkávání, jak budou probíhat složitá a dlouhá jednání o tom, jak brexit proběhne a jaké budou do budoucna obchodní a právní podmínky. A tato nejistota může mít negativní dopad na britské exportéry. Ale nikdo nemůže moc dobře vědět, co přesně nastane.

HN: Může brexit ohrozit nebo pozastavit nějaké britské investice v Česku?

Nemám tuto informaci. Ale to neznamená, že se to nemůže stát. Podle mě některé firmy rozhodnutí o investicích pozdrží, dokud se nevyjasní, s jakými podmínkami budou moci v budoucnu počítat. Díky členství v EU byl vzájemný obchod snazší, což byla jedna ze základních myšlenek vzniku unie.

Nicméně i tak věříme, že potenciál vzájemné spolupráce je velmi významný a není to konec světa, není to konec dobrých vztahů.

HN: Jak jste hlasování prožívali v Britské obchodní komoře?

Od počátku byli firmy v Británii v této věci rozdělené na dva tábory, a tak jedni výsledek nyní vítají, jiní jsou z něj zklamaní. V rámci nejbližšího okolí jsme byli poměrně napjatí, já jsem vzhůru od půl čtvrté ráno a sledovala jsem na BBC, jak se vše vyvíjí. Ještě ve čtvrtek odpoledne většina kolegů a zástupců firem byla přesvědčená, že to sice bude těsné, ale že nakonec trochu víc hlasů bude pro setrvání v EU.

Jsme z toho lehce zklamaní, překvapení, ale budeme britským firmám pomáhat v Česku s byznysem i v tomto období nejistoty. Jediná instrukce, kterou v rámci British Chamber máme, je zachovat klid a čekat na další vývoj.