Biotechnologické firmě Bioinova, která se věnuje rozvoji tkáňových terapií a léčbě pomocí kmenových buněk, se podařilo získat překvapivého investora – společnost Finep Innovation. Za tou stojí jeden z největších tuzemských developerů Finep Holding.
"Finep Innovation získala patnáctiprocentní podíl ve společnosti Bioinova," uvedla společnost v tiskové zprávě s tím, že dalšími podílníky v Bioinově jsou s 35 procenty Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR nebo s 25 procenty společnost Sinbio, kterou ovládá šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.
"V Bioinově vidíme příležitosti, jak českým vědcům pomoci s výzkumem oblasti kmenových buněk. Vždy se hrdě hlásíme k tomu, že jsme česká společnost s českými majiteli a tak jsme se rozhodli tento český výzkumný projekt finančně podpořit," vysvětlil tiskový mluvčí developerů David Jirušek.
Finep Innovation je dceřiná společnost Finepu Holding a investiční společnosti ABP Consulting, která se rovněž věnuje hlavně stavebnictví. "Společně dlouhodobě spolupracují při investování do perspektivních českých projektů," oznámila společnost v tiskové zprávě.
Podle Havlíčka není na investicích stavebních firem do výzkumu kmenových buněk nic zvláštního. “Chcete-li dnes něčeho dosáhnout v nových technologiích, je to více či méně spojeno s výzkumem. Primární je ale to, že se společnost Bioinova zaměřuje na kmenové buňky, což je jedno z nejperspektivnějších odvětví medicíny ve světě. Má sice spoustu bariér, ale to k tomu patří,” vysvětluje podnikatel, podle nějž jsou akcionáři trpěliví a očekávají návratnost v horizontu až deseti let.
Kolem Bioinovy bylo v posledních týdnech rušno. Česká televize upozornila, že tým spoluzakladatelky firmy Evy Sykové si nechával od pacientů nemocných vážnou chorobou ALS platit za to, že budou zařazeni do klinické studie, která je ze zákona bezplatná. Syková kvůli tomu přišla o místo ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace i o post šéfky Ústavu experimentální medicíny. Zůstává nadále senátorkou za ČSSD. Ona sama popřela, že by dělala něco špatného.
“Kauza dává některým kritikům vítr do plachet a mají pocit, že kmenové buňky nejsou to pravé. Naopak, je to zajímavá oblast podnikání i výzkumu. A teď je otázka, aby se to potvrdilo v několika dalších letech. To je důvod, proč do toho všichni investují,” míní Karel Havlíček.
Společnost už v minulosti mimo jiné jeho ústy avizovala, že hledá investory, kteří by jí dodali 60 milionů korun, aby mohla pokračovat ve vývoji látek umožňujících boj s chorobami, jako je amyotrofická laterální skleróza, na kterou zemřel například expremiér Stanislav Gross. Kolik přesně Finep Innovation za podíl zaplatila, ale firmy nesdělily.
O vstupu investora rozhodl podle Havlíčka Ústav experimentální medicíny, který má ve firmě největší podíl. “My jako další akcionáři jsme se k tomu museli vyjádřit. Shodli jsme se na tom, že Finep je velmi dobrou společností, která má historii a která umí podnikat. To je velmi důležité, protože Bioinova nebude dále dělat jen klinické studie, ale musí být podnikatelsky aktivní i v jiných sférách, než je jen výroba pro klinické studie,” uvedl Karel Havlíček.
Během následujícího roku chce podle něj firma spustit další dvě klinické studie - jednu zaměřenou právě na pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou, kterým se budou podávat větší dávky léčby, druhá bude cílit na lidi s onemocněním pohybového aparátu.
Koncem loňského roku do Bioinovy vstoupila také královéhradecká rodinná firma Hakel, která vyrábí elektronické součástky. Za patnácimilionovou investici získala patnáctiprocentní podíl ve firmě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist