Pražská plynárenská holding (PPH) loni vykázala zisk 2,14 miliardy korun. Akcionářům ze zisku vyplatí na dividendách 120 milionů a členům dozorčí rady a představenstva tantiémy 2,5 milionu korun. Vyplývá to z účetní závěrky, kterou projednala rada hlavního města jako valná hromada společnosti. Úkolem PPH je správa majetkových podílů akciové společnosti Pražská plynárenská, kterou vlastní hlavní město.

Pražané jsou věrní tradičním dodavatelům energie. Nejvíc ztrácí RWE - čtěte ZDE

V roce 2014 měla PPH zisk 391 milionů korun, rok předtím 305 milionů korun. Meziroční nárůst zisku byl způsoben převodem nerozděleného zisku dceřiné společnosti Pražská plynárenská a zároveň snížením základního kapitálu firmy o miliardu, která byla také převedená PPH formou dividendy. V roce 2015 to bylo celkem 2,25 miliardy, rok předtím 633,6 milionu.

Pražská plynárenská, jejíž majetkové podíly PPH spravuje, je druhou největší plynárenskou distribuční společností v ČR. Obsluhuje asi 420 000 distribučních míst. Skupinu Pražská plynárenská ovládla Praha v roce 2014, kdy koupila asi čtvrtinový podíl od německého koncernu E.ON. Šlo o obchod za více než šest miliard korun a Praha získala více než 99 procent akcií.

Loni PPH doplatila zbývající část úvěru v celkové výši 4,1 miliardy korun, který si na nákup akciového podílu vzala. Na dividendách letos firma PPH vyplatí stejně jako v předchozím roce 120 milionů korun. Částku 182 milionů korun převede do rezervy a 2,5 milionu vyplatí na tantiémách.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru