Drážní úřad zastavil řízení, ve kterém měl rozhodovat o právu soukromého železničního dopravce RegioJet na plánovaný provoz linky Praha-Brno-Bratislava. S námitkou proti vstupu RegioJetu na tuto trať se na regulační orgán obrátily České dráhy, které na trase mezi Prahou a Brnem provozují vlaky objednané státem. Zasáhlo ministerstvo dopravy, podle jehož názoru Drážní úřad nemá kompetenci takové řízení vést, napsal v pátek deník E15.

"Důvodem je skutečnost, že žádost Českých drah byla po vyhodnocení podkladů shledána jako právně nepřípustná," řekl deníku k zastavení řízení mluvčí Drážního úřadu Martin Novák. Podle něj zákon umožňuje tuzemským dopravcům jezdit po kolejích bez omezení. Ještě v polovině června se přitom Drážní úřad k agendě hlásil a začal zkoumat podmínky na trhu.

Úřad měl na popud Českých drah posoudit takzvanou hospodářskou vyváženost a zvážit, zda vstup dalšího dopravce na trasu neohrozí služby vnitrostátní dopravy a peníze, které vynakládá stát na dotace. RegioJet proti tomu tvrdí, že stát jeho vstupem na trať ušetří. Řízení, které Drážní úřad zastavil, by mohl vést až nový regulátor železnice, jehož vznik předpokládá novela zákona o drahách, píše E15.

RegioJet nyní usiluje o místo v jízdním řádu na trati mezi Brnem a Prahou, na které zatím jezdí pouze státní dopravce. Obě firmy chtějí provozovat dva páry vlaků, kterým Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) přiřadila totožné časy s poznámkou, že o přidělení kapacity se rozhodne podle platných zákonů. Pokud by se RegioJetu podařilo kapacitu získat, byl by to jeho první vstup na trať, která spojuje dvě největší města ČR.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru