Britská centrální banka zmírní pravidla pro komerční banky, aby zajistila, že po referendu o odchodu Británie z Evropské unie budou nadále poskytovat úvěry. Ve finančním sektoru lze teď podle ní očekávat období nejistoty. Banka ve své úterní zprávě také uvedla, že rizika, která před červnovým hlasováním předjímala, se již začínají projevovat.
Centrální banka oznámila, že sníží požadavek na objem kapitálu, který banky musí držet jako rezervu. Jde o takzvaný proticyklický kapitálový polštář, který by měl minimálně do příštího června zůstat na nule. Bankám by to mělo uvolnit až 150 miliard liber (4,8 bilionu korun) na úvěry domácnostem a podnikům.
"Znamená to, že tři čtvrtiny britských bank (...) budou mít okamžitě větší flexibilitu pro poskytování úvěrů britským domácnostem a firmám," řekl novinářům guvernér banky Mark Carney. Banka tak v podstatě zvrátila dřívější letošní rozhodnutí, kdy díky příznivým vyhlídkám růstu britské ekonomiky začala podmínky pro banky naopak zpřísňovat.
Britská měnová autorita zároveň dala pojišťovnám více času na to, aby si zvykly na nová unijní kapitálová pravidla. Rovněž oznámila, že některá rizika, která předjímala před samotným hlasováním, již začala "krystalizovat". Banka po referendu očekává období nejistoty, a učiní tedy i další opatření, která podpoří hospodářský růst a zaměstnanost.
"Británie vstoupila do období nejistoty a významných ekonomických změn. Snahy Bank of England nebudou schopny plně a okamžitě vyvažovat tržní a ekonomickou kolísavost, kterou lze během tohoto procesu očekávat," řekl v úterý Carney, pro něhož to je třetí veřejné vystoupení za posledních 12 dní, na kterém se snaží uklidnit trhy.
Carney již minulý týden v neobvykle otevřeném vyjádření uvedl, že banka někdy v létě zřejmě přikročí k dalším opatřením na podporu ekonomiky. V úterý prohlásil, že banka má plán návazných opatření a že věci postupují hladce. Otázku, zda by mohla Británie spadnout do recese, ale zodpoví až poté, co měnový výbor banky v srpnu vypracuje novou prognózu.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Po referendu, ve kterém se Britové nečekaně rozhodli opustit Evropskou unii, se britská libra propadla o více než 10 procent, zatímco akcie bank zaznamenaly propad zhruba o 20 procent. Podle centrální banky však bankovní sektor zatím projevuje houževnatost a zatím nenasvědčuje tomu, že by se rýsovala úvěrová krize.
Právě opakování úvěrové krize z let 2007 až 2008 mají opatření oznámená v úterní Zprávě o finanční stabilitě podle všeho zabránit. Banky v té době odmítaly půjčovat peníze, aby samy zůstaly solventní.
Hlavní index londýnské akciové burzy FTSE 100 po oznámení centrální banky zamířil vzhůru a v polovině obchodování přidával asi 0,5 procenta. Výnosy britských vládních dluhopisů se splatností 20 a 30 let přechodně spadly na nová rekordní minima. Libra sestoupila na nové 31leté minimum k dolaru, mimo jiné pod vlivem rozhodnutí investiční divize pojišťovny Standard Life přerušit obchodování ve svém nemovitostním fondu, který patří k největším takovým v Británii.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist