Zjednodušit celní řízení pro menší firmy a dovozce má nový celní zákon, který ve čtvrtek schválil Senát hlasy 36 ze 47 přítomných členů. Norma také sjednotí současné postupy pro celní dohled, kontrolu a řízení, včetně zajištění cla, jeho vyměření a jeho výběru. Nyní zákon dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Pro cla a obchod by se měly ve větší míře využívat moderní nástroje a technologie, především elektronické prostředí. Nový zákon má především přizpůsobit české zákony novému celnímu kodexu Evropské unie účinnému od letošního května. Vláda v souvislosti s jeho přijetím nepředpokládá významné finanční dopady na státní rozpočet.

Pokud například firma tzv. poskytne jistotu složením částky na účet, bude moci tuto jistotu používat k zajištění celního dluhu opakovaně pro více obchodů. To má podle vlády usnadnit život hlavně menším podnikům, které nebudou muset zajišťovat celní dluh opakovaným skládáním peněz.

Nový celní zákon stejně jako ten dosavadní umožní kromě jiného kontrolu poštovních zásilek i v tom případě, pokud se na ně vztahuje listovní tajemství. Půjde o případy důvodného podezření, že zásilka obsahuje zboží podléhající celnímu dohledu.

S novým celním zákonem senátoři schválili i vládní návrh, který mění související zákony. Například finanční a celní správa získají celostátní působnost k daňové kontrole. Celníci budou moci nově prověřovat spáchání trestných činů u daně z přidané hodnoty.

Tento související návrh také zasahuje do zákona o dani z přidané hodnoty a do problematiky svobodných pásem, někdy nazývaných bezcelní zóny. Svobodná pásma jsou územím uvnitř EU, která ale úředně nespadají do celního území unie. V tuzemsku je jich deset. Pokud český vývozce umístí zboží do tohoto pásma, je podle dosavadního zákona zboží osvobozeno od DPH a vývozce má nárok na odpočet daně.

Tento instrument se ale dá podle ministerstva financí zneužít k machinacím, protože většina zboží se z pásem vyváží za nižší ceny, než za jaké se do nich dodává. Rizikem je podle ministerstva také to, že ve svobodném pásmu se zboží prodá, ale nevyveze. Vrací se do ČR s nižším základem daně a dovozce tak zaplatí nižší daň. Vývozce proto bude muset podle novely vývoz prokazovat potvrzením celního úřadu o tom, že zboží již opustilo území EU.

Novou úpravu svobodných pásem kritizovala senátorka ODS Veronika Vrecionová. "Vývozce nedostane vratku po vstupu do pásma, ale až po výstupu do třetí země," uvedla. Bude mít podle ní blokované peníze, sníží se konkurenceschopnost. O jejím pozměňovacím návrhu, který by zachoval nynější stav, už ale horní komora nehlasovala. Se stejným požadavkem neuspěli občanští demokraté ani ve sněmovně.