Americká investiční banka Goldman Sachs zvýšila zisk ve druhém čtvrtletí o 78 procent na 1,63 miliardy dolarů (39,9 miliardy korun). Oznámila to v úterý firma, která vydělala více na obchodování s dluhopisy a snižovala výdaje.

Uvedená částka představuje čistý zisk rozdělitelný mezi držitele běžných akcií. V přepočtu na akcii vzrostl zisk během tří měsíců do konce června na 3,72 dolaru z 1,98 dolaru před rokem. Analytici v průzkumu agentury Reuters počítali v průměru se ziskem tři dolary na akcii. Na zisku ve stejném období před rokem se podepsala rezerva 1,45 miliardy dolarů, kterou si banka dala stranou na urovnání právních sporů spojených s hypotékami.

Podobně jako jiné firmy na Wall Street se i Goldman Sachs zaměřovala na snižování nákladů. Celkové provozní výdaje jí za čtvrtletí klesly o 25,5 procenta na 5,47 miliardy dolarů, když během tří měsíců snížila početní stav o pět procent.

Příjmy z obchodování s dluhopisy, komoditami a devizami se ve druhém kvartálu zvýšily o pětinu na 1,93 miliardy dolarů.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

"Navzdory nejistotě způsobené brexitem jsme dosáhli solidních výsledků," uvedl generální ředitel banky Lloyd Blankfein s poukazem na důsledky červnového rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii.

Akcie banky, které letos ztrácejí zatím devět procent, před zahájením úterní řádné obchodní seance v USA mírně klesaly.