Největší světové letecké společnosti American Airlines Group klesl čistý zisk ve druhém čtvrtletí o 44 procent na 950 milionů dolarů (23,2 miliardy korun). Na výsledku se podepsala velká rezerva na daň z příjmu. Příznivý vliv na hospodaření firmy naopak mělo levnější palivo, díky kterému jí celkové provozní náklady klesly o více než tři procenta na 8,6 miliardy dolarů.

Zisk na akcii po očištění o některé položky klesl na 1,77 dolaru z 2,62 před rokem. Snadno ale překonal odhady analytiků, kteří v anketě Reuters počítali s výsledkem 1,68 dolaru na akcii.

Provozní příjem aerolinek se snížil o více než čtyři procenta na 10,4 miliardy dolaru. Náklady na pohonné hmoty jí za čtvrtletí však meziročně klesly o pětinu.

Akcie leteckých společností v posledních měsících klesaly. Mezi investory rostla nervozita, že letečtí přepravci budou navzdory nedostatečné poptávce přidávat nové a nové lety a tlačit dolů ceny. Obavy vyvolávaly i oživující ceny ropy a jejich možný dopad na výdaje aerolinek na pohonné hmoty.

Akcie American Airlines letos zatím ztratily 17 procent.